Haigushüvitis ja sotsiaalmaksu arvestamine

Küsimus: Töölepingu alusel töötaja on töötanud juunikuus 2 tööpäeva, ülejäänud juunikuu päevad oli ta haiguslehel. Juunikuu 2 tp. eest teenitud töötasu on talle välja makstud juulikuus. Tööandja poolt tasutav haigushüvitis juunikuu 5 kp.eest on tasutud augustikuus koos juulikuu töötasuga. Milliselt summalt peaks ettevõte maksma töötaja eest sotsiaalmaksu juulikuus tehtud väljamaksetelt? Kas ettevõttel on õigus maksta juulikuu väljamaksetelt sotsiaalmaksu proportsionaalselt töötatud ajale (töötasu 2 päeva eest oli väiksem kui sotsiaalmaksu min.kohustuse arvutamise aluseks olev kuumäär 278,02 eur), kui haigushüvitist ei ole juulikuus välja makstud?

Vastus: Saame teie olukorra kirjeldusest aru, et juunikuu palk makstakse välja juulikuus. Olukorras kus töötaja on ajutiselt töövõimetu ravikindlustusseaduse tähenduses makstakse tulenevalt sotsiaalmaksuseaduse § 2 lg 3 sotsiaalmaksu töötajale kuu eest makstud tasult, kuid mitte vähem kui kuumääralt proportsionaalselt sellel kuul töötatud ajaga. Juunis on 30 päeva, töötaja oli keeldunud töö tegemisest haiguse tõttu 28 päeval, seega proportsiooni arvestamisel võetakse arvesse 30-28=2 kalendripäeva.
Proportsiooni arvestamine: 278,02 * 2 / 30 = 18,53 eurot.

Kui 18,53 on tegelikust töötasust suurem, tuleb sotsiaalmaksu arvestada 18,53 eurolt. Kui see nii ei ole, siis tuleb sotsiaalmaksu tasuda tegelikult makstud summalt. Tööandja haigushüvitist ei maksustata sotsiaalmaksu ega töötuskindlustusmaksega, samas tuleb tulumaks kinni pidada.

Tööandja minimaalse sotsiaalmaksukohustuse kohta on võimalik täiendavalt lugeda maksuhalduri kodulehelt aadressil: http://www.emta.ee/?id=27635

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele KPMG Baltics AS.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad