Teder: tulumaksuseaduse muudatus ei ole põhiseadusega vastuolus

Õiguskantsler Indrek Teder leidis, et järgmise aasta alguses jõustuv tulumaksuseaduse muudatus, millega maksustatavast tulust tehtavate mahaarvamiste piirmäära alandatakse, ei ole põhiseadusega vastuolus.

01. jaanuaril 2012 jõustub tulumaksuseaduse muudatus, millega maksustatavast tulust tehtavate mahaarvamiste piirmäära alandatakse seniselt 3 196 eurolt 1 920 euroni. Maksumaksjate liit kirjutab oma kodulehel, et EML ja Omanike keskliit esitasid Õiguskantslerile pöördumise, milles palusid kontrollida, kas selline seadusemuudatus ei ole vastuolus põhiseadusega (õigusliku ootuse põhimõttega). Pöördujate arvates rikub seadusemuudatus nende inimeste õigusi, kes olid eluasemelaenu võtnud enne 2012. aastat.

Õiguskantsler leidis, et vastuolu ei ole. Isikul, kes on võtnud pikaajalise tagasimakseperioodiga eluasemelaenu, ei saanud laenamise ajal kehtinud tulumaksuseaduse sõnastuse põhjal tekkida mõistlikku ootust, et kõnealustes sätetes käsitletud mahaarvamise võimalus kehtib muutumata kujul seni, kuni laen on täies ulatuses tagasi makstud.

Oma vastuses käsitles üiguskantsler ka küsimust sellest, kas TuMS muudatuse jõustamiseks ette nähtud tähtaeg on kooskõlas õiguskindluse ja õiguspärase ootuse põhimõtetega. Riigikohus on ühes lahendis märkinud, et õiguskindluse põhimõte tähendab muuhulgas, et uute regulatsioonide jõustamiseks tuleb ette näha mõistlik aeg, mille jooksul adressaadid saaksid uute normidega tutvuda ning oma tegevuse vastavalt ümber korraldada. Õiguskindlusele vastab olukord, kus riik ei kehtesta uusi regulatsioone meelevaldselt ja n-ö üleöö. Ka selles aspektis ei tuvastanud õiguskantsler vastuolu põhiseadusega.

Õiguskantsleri seisukohta saab lugeda SIIT.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

Uudised

Tööriistad