Teder: tulumaksuseaduse muudatus ei ole põhiseadusega vastuolus

Õiguskantsler Indrek Teder leidis, et järgmise aasta alguses jõustuv tulumaksuseaduse muudatus, millega maksustatavast tulust tehtavate mahaarvamiste piirmäära alandatakse, ei ole põhiseadusega vastuolus.

01. jaanuaril 2012 jõustub tulumaksuseaduse muudatus, millega maksustatavast tulust tehtavate mahaarvamiste piirmäära alandatakse seniselt 3 196 eurolt 1 920 euroni. Maksumaksjate liit kirjutab oma kodulehel, et EML ja Omanike keskliit esitasid Õiguskantslerile pöördumise, milles palusid kontrollida, kas selline seadusemuudatus ei ole vastuolus põhiseadusega (õigusliku ootuse põhimõttega). Pöördujate arvates rikub seadusemuudatus nende inimeste õigusi, kes olid eluasemelaenu võtnud enne 2012. aastat.

Õiguskantsler leidis, et vastuolu ei ole. Isikul, kes on võtnud pikaajalise tagasimakseperioodiga eluasemelaenu, ei saanud laenamise ajal kehtinud tulumaksuseaduse sõnastuse põhjal tekkida mõistlikku ootust, et kõnealustes sätetes käsitletud mahaarvamise võimalus kehtib muutumata kujul seni, kuni laen on täies ulatuses tagasi makstud.

Oma vastuses käsitles üiguskantsler ka küsimust sellest, kas TuMS muudatuse jõustamiseks ette nähtud tähtaeg on kooskõlas õiguskindluse ja õiguspärase ootuse põhimõtetega. Riigikohus on ühes lahendis märkinud, et õiguskindluse põhimõte tähendab muuhulgas, et uute regulatsioonide jõustamiseks tuleb ette näha mõistlik aeg, mille jooksul adressaadid saaksid uute normidega tutvuda ning oma tegevuse vastavalt ümber korraldada. Õiguskindlusele vastab olukord, kus riik ei kehtesta uusi regulatsioone meelevaldselt ja n-ö üleöö. Ka selles aspektis ei tuvastanud õiguskantsler vastuolu põhiseadusega.

Õiguskantsleri seisukohta saab lugeda SIIT.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

RICKMAN TRADE OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Rickman Trade OÜ

23. september 2018

Uudised

Tööriistad