Kuidas veebist ostes impordimakse tagasi küsida?

Internetipoe kaupade tagastamisel võib loota vaid kauba tagastamise kulude kompenseerimisele, ostmisega seotud veo- ja tollivormistuskulusid kauba müüjad reeglina ei tagastata. Vaid käibe- ja tollimaksu saab maksuhaldurilt tagasi taotleda.

Tarbijakaitseameti Euroopa Liidu tarbija nõustamiskeskuse juhataja Kristina Vaksmaa kinnitusel võib Euroopa Liidu liikmesriikides tarbija arvestada vähemalt seitsmepäevase kauba tagastusõigusega, ilma et peaks taganemissoovi põhjendama.

Samas on siseriiklikult paljudes riikides sätestatud pikem lepingust taganemise periood – 10 tööpäeva, 14 kalendripäeva jne. Saatekulude kandmise osas võib tarbijalt nõuda kauba tagastamise otseseid kulusid. Samas on ELi liikmeriikide seadusandluses nende kulude kandmise kohustus reguleeritud erinevalt. Näiteks Suurbritannias, Rootsis, Hollandis jt riikides lubab seadus panna tagasisaatmisega seotud kulude kandmise tarbija õlule.

Samas Bulgaarias ja Leedus on pandud kauplejale kohustus tasuda kauba tagasisaatmisega seotud kulud. Kui aga kaup tagastatakse põhjusel, et see ei vasta lepingutingimustele (defektne) või tarbijale ei ole saadetud õige toode, siis ei saa kauba tagasisaatmisel ning kaebuse esitamisel tarbijat kohustada saatmiskulude tasumiseks.

Eesti Posti kommunikatsioonijuhi Inge Suderi väitel tuleb aga tagastatava saadetise saatekulu tasuda enamasti  tagastajal endal. "Kas, millal ja millistel tingimustel ta selle internetipoelt tagasi saab, on erinevates e-poodides väga erinev,“ ütleb Suder. Ta räägib, et Amazon näiteks eeldab kauba tagastamist ökonoomsel viisil ning kompenseerib tagastamiskulu juhul, kui kaup on tagastatud nende eksimuse tõttu.

Saadetise vastuvõtul tasutud tollivormistuskulusid internetipoodide poolt üldjuhul ei kompenseerita, kinnitab Suder. Küll aga võidakse kompenseerida asenduskauba saatmisel selle tollivormistuskulud, lisab ta. "Eesti Post postikulude ja tollivormistuskulude hüvitamisprotsessis ei osale, see on müüja ja ostja vaheline kokkulepe, mille aluseks on enamasti e-poe tarnetingimused,“ hoiatab ta.

Maksu- ja tollimaet lubab aga tagasi maksta internetipoodi kauba tagastamisel varem tasutud tolli- ja käibemaksu ning aktsiisi. Selleks tuleb kolme kuu jooksul esitada taotlus tollideklaratsiooni kehtetuks tunnistamiseks ja impordimaksude tagasi maksmiseks. Tehakse seda aga väga harva. Möödunud aastal tehti 1 taotlus tollimaksu tagastamiseks ja 7 taotlust käibemaksu tagastamiseks. Tänavu on tehtud vastavalt 1 ja 3 taotlust.


Kuidas küsida tagasi impordimakse?
- Taotluse võib esitada kas paberkandjal või digitaalallkirjaga allkirjastatult 
- Taotlus tuleb esitada sellele maksu- ja tollikeskusele, kelle piirkonnas aktsepteeriti tollideklaratsioon või asub isiku keskne raamatupidamine. Eraisik võib taotluse esitada  elukohajärgsesse maksu- ja tollikeskusesse.
Info täitmise kohta on Maksu- ja tolliameti kodulehel.
Allikas: Maksu- ja tolliamet

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad