Kuidas tänasest II samba fondi vahetada?

Tänasest jõustus mitu uuendust II sambasse pensioni kogujale. Kuidas tänasest fondi vahetada?

Pensionikeskus.ee selgitab, et pensionifondi valiku muutmiseks on endiselt kaks võimalust:

1. Sissemaksed suunatakse uude fondi - praeguse fondi osakud jäävad alles ja teenivad endises fondis tulu edasi. Sissemaksete suunamiseks uude fondi tuleb alates 1. augustist 2011 esitada valikuavaldus, muudatus hakkab kehtima kohe. (Varem tuli esitada sissemaksete suunamise avaldus, mis hakkas kehtima 1. jaanuarist.)

2. Pensionifondi osakute vahetamine – ühe pensionifondi osakud vahetatakse teie poolt valitud uue pensionifondi osakute vastu. 1. augustist on lubatud ka osaline vahetamine.

Valikuavaldus

Valikuavaldusega on võimalik:
noortel liitujatel teha oma esimene pensionifondi valik ning
juba pensioni koguvatel inimestel suunata sissemaksed uude pensionifondi.

Valikuavaldusi saab esitada jooksvalt terve aasta vältel, soovitud muudatus jõustub kolme tööpäeva jooksul ning juba järgmine sissemakse suundub uude pensionifondi.

Pensionifondi osakute vahetamise avaldus

Pensionifondi osakuid vahetatakse 1. augustist 2011 kolm korda:
- 1. jaanuarile ja
- 1. maile järgneval esimesel tööpäeval ning
- 1. septembril või sellele järgneval esimesel tööpäeval.

Nõuetele vastav avaldus peab olema esitatud ja registripidajale laekunud hiljemalt üks kalendrikuu enne vahetuse toimumist:
- 30. novembril, et osakute vahetamine toimuks 1. jaanuarile järgneval esimesel tööpäeval,
- 31. märtsil, et osakute vahetamine toimuks 1. maile järgneval esimesel tööpäeval,
- 31. juulil, et osakute vahetamine toimuks 1. septembril või sellele järgneval esimesel tööpäeval.

Osakute osaline vahetamine

Alates 1.08.2011 on võimalik ühest pensionifondist teise üle viia korraga kõik või ainult osa (näiteks 25, 50 või 75%) vanasse pensionifondi kogunenud varast. Pensionifondi nimetuse juurde, mille osakuid soovitakse omandada, märgitakse tagasivõtmisele kuuluvate osakute osakaal protsentides 1% täpsusega.
- Kui soovitakse vahetada kõik osakud teise kohustusliku pensionifondi osakute vastu, märgitakse osakaaluks 100.
- Kui soovitakse vahetada pool osakuist, märgitakse osakaaluks 50.
- Kui osakute vahetamisega soovitakse omandada mitme pensionifondi osakuid, märgitakse iga pensionifondi nimetuse juurde, mille osakuid soovitakse omandada, osakute vahetamisel tagasivõtmisele kuuluvate osakute osakaal.

Näide: Olemasolevast fondist suunata pensionifondi 1 - 50, pensionifondi 2 – 30, pensionifondi 3 – 20. Selle avalduse tulemusel vahetatakse pooled olemasoleva fondi osakud fondi 1, 30% osakuid fondi 2 osakute vastu ja 20% osakuid fondi 3 osakute vastu.

Esitatud avalduse muutmine või tühistamine

Kuni osakute vahetamise avalduse esitamise tähtajani (30. november, 31. märts või 31. juuli) võib esitatud avaldust muuta, esitades selleks uue avalduse, mille lähtefondiks märgitakse sama pensionifond nagu eelmisel avaldusel.

Näide: Esitatakse avaldus: lähtefondist suunata 50% fondi 1 ja 50% fondi 2.
Järgmisel päeval esitatakse uus avaldus: lähtefondist suunata 30% fondi 4.
Tulemus: esimene avaldus tühistatakse, lähtefondist suunatakse 30% osakuid pensionifondi 4.

Kui soovitakse juba esitatud osakute vahetamise avaldust tühistada ja jätta alles olemasoleva fondi osakud, esitatakse uus avaldus, mille lähtefondiks märgitakse olemasolev fond ning sihtfondi valik jäetakse tühjaks.

NB!

Avalduste esitamise tasu sõltub avalduse esitamise kanali hinnakirjast.

Pensionifondi osakute vahetamisel erinevate fondivalitsejate fondide vahel võtab fondivalitseja, kelle osakutest loobute, ka osakute tagasivõtmise tasu. Sama fondivalitseja piires tehtavate vahetuste korral lisatasusid ei ole.

Tagasivõtmistasu ei ole lubatud võtta ka kohustusliku pensionifondi osakuomanikult, kes on riikliku pensionikindlustuse seaduse järgi juba vanaduspensionieas või kellel sellesse ikka jõudmiseni on jäänud viis aastat või vähem.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad