Ligi USA kriisist: Kreekaga vähemalt tegeleb keegi

Rahandusminister Jürgen Ligi kommenteeris täna valituse pressibriifil, et Ameerika Ühendriigid on võlakriisi lahendusest kaugemal kui Euroopa ja dollari olukord on fundamentaalselt kehvem kui eurol. "Kreekaga vähemalt keegi tegeleb, USAs on praegu patiseis," lisas Ligi.

Sama meelt on Tarkinvestor asutaja ja analüütik Kristjan Lepik. "Olen imestanud mõnda aega, et USA hapule riigifinantsile maailmas nõnda vähe tähelepanu pööratakse. USA on nautinud kuninga staatust, arvatakse, et nii suurel riigil on riskid väiksemad, reservvaluuta staatust toetab samuti ning ka keskpanga rahatrükk (ostetakse ju riigivõlakirju). Lisaks on ka tähelepanu Euroopa võlakriisil. Seni ei ole keegi veel karjunud piisavalt kõvasti: "Kuningas on alasti!"," kommenteeris Lepik Tarkinvestor.ee blogis.

Lepiku hinnangul võlalimiiti siiski lähemal tõstetakse ja USA defaulti võlakirjadega ei lähe. "Kuid kahju on juba tehtud. Aega on nii vähe jäänud ja seetõttu tõenäoliselt tuleb lahendus lühiajaline, mida edaspidi korrigeeritakse," lisas Lepik. See suurendab oluliselt riski, et antakse sellega reitinguagentuuridele võimalus USA riigireitingu langetamiseks - USA seni viimase 70. aasta jooksul nautinud pidevalt maksimaalset AAA reitingut ja Lepik prognoosib, et suure tõenäosusega jäädakse sellest järgmise poolaasta jooksul ilma.

Riigifinantside mõttes ei ole USA pilt Lepiku hinnangul parem kui näiteks Hispaania oma. "Selles valguses ongi üsna rumal, et USA endale nüüd ise oma probleemidele võlalimiidi teemaga tähelepanu tõmbab. USA 10-aastaste riigivõlakirjade intress on praegu 3%, see on väga madal tase ning peaksin üsna tõenäoliseks selle kerkimist."

Katsed jõuda USA riigivõla limiidi tõstmise jaoks kokkuleppele jooksid möödunud nädalavahetusel liiva. Ühendriikide rahandusministeeriumi teatel on viimane tähtaeg võlalimiidi tõstmiseks 2. august, muidu ohustab riiki maksejõuetus.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad