Savisaar: maksuparadiis annaks Eestile vajaliku sädeme

Täna Äripäeva online-intervjuus Äripäeva lugejate küsimustele vastanud Tallinna linnapea Edgar Savisaare sõnul on maksuparadiisi idee hea, sest sellist sädet Eesti majandus täna vajab. 

Lugeja küsis: Kas Eestis on võimalik teha maksuparadiisi konkreetsele majandussektorile, mis nõuab kõrgelt kvalifitseeritud töötajaid, näiteks riskifondid või tarkvara arendus? Minu arvates on see hea võimalus meelitada välismaa firmad oma spetsialistidega Eestisse ja meie noori spetsialiste Eestis hoida. Kui valite majandussektorit, mis on peaaegu olematu Eestis, siis maksutulu ei vähenda, kuid meil oleks suur potentsiaal. Kas Euroopa Liit lubab seda?

Teoreetiliselt on maksuparadiisi loomine teatud majandussektorile võimalik, kuid see eeldaks laiapinnalist ühiskondlikku kokkulepet selleks, et valdav enamus meist leiaks, et teatud konkreetse majandussektori eelisarendamine on Eesti tugeva edasise arengu huvides. Täna sellise kokkuleppe pinda Eestis ei ole.

Euroopa Liit loomulikult sellisele maksuparadiisile eriti positiivselt ei vaataks ja leiaks, et Eesti kasutab keelatud võtteid ning loob ebaausat konkurentsi. Olgugi, et ELis on suund maksupoliitika ühtlustumisele, kujundab täna iga riik oma makse ikka ise. Seega saab Eesti hea tahtmise juures kas otse või kuidagi ümber nurga liikudes mõne majandussektori maksudest vabastada küll. Või, nagu ka küsimuses on mainitud, et kui võtta soodusarendatavaks mõni hetkel olematu majandussektor, siis ei peagi kellelegi maksuvabastust välja kuulutama. Lihtsalt tuleb teha nii, et uus sektor kuidagi maksudest üldse pääseks – lihtsalt tekib ilma maksukohustuseta ja kõik.

Maksuparadiisi idee on hea selles mõttes, et mingisugust taolist sädet meie majandus täna vajaks. Et oma majandust käima saada ja rahvusvahelises konkurentsis tõsiselt arvestatava koha leida, selleks peame midagi säravat leiutama. Lihtsalt tühi jutt ekspordist, osad üksikud edukad ettevõtted, poliitiline kemplus avaliku raha ümber või muud analoogilised käigud meid piisavalt edasi ei vii. Vajame säravat ja üldrahvusliku kandepinnaga ideed. Maksuparadiis võiks olla selle kategooria näide küll.

Loe kogu intervjuud Äripäeva veebist.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad