Kohustuste üleandmiseks on vaja võlausaldaja nõusolekut

Praktikas on tekitanud sageli küsimusi, kas teine isik võib üle võtta võlgniku kohustuse võlausaldaja ees. Võib, kuid see kehtib võlausaldaja suhtes ainult juhul, kui võlgnikul on kohustuste üleandmiseks võlausaldaja eelnev nõusolek või hilisem heakskiit (võla­õigusseadus § 175 lg 2).

Kui võlgnikul võlausaldaja nõusolekut või heakskiitu ei ole, võib võlausaldaja nõuda kohustuse täitmist algselt võlgnikult. Nõude loovutamiseks (õiguste üleandmiseks) võlausaldajal enamasti võlgniku nõusolekut vaja ei ole (võlaõigusseadus § 164 lg 1).

Lepingud on aastatega muutunud aina keeru­kamaks ning sageli “eksivad” nõude loovutamise lepingutesse ka mitmed loovutaja kohustuste üleandmise kokkulepped. Sellisel juhul tuleb arvesse võtta, et need kokkulepped on kuni võlausaldaja nõusoleku saamiseni kehtetud. Seega tuleb asjaomase lepingu koostamisel jälgida, mida täpselt kolmandale isikule üle antakse ja kas selleks on vaja ka võla­usaldaja nõusolekut.

Kohustuste üleandmise nõusoleku saamiseks on kaks võimalust: leppida see kokku juba võla­usaldajaga sõlmitavas esialgses lepingus või võtta nõusolek pärast kohustuste üleandmise kokkuleppe sõlmimist. Teisele isikule kohustuse panemisel tuleb kohe lepingu sõlmimisel mõelda, kas kohustatud isik peab lepingus ettenähtud ülesanded täitma isiklikult. Võlausaldaja nõusolek kohustuste üleandmiseks võib olla praktikas teatud juhtudel mõistlik ja põhjendatud.

Samal ajal peab võlausaldaja oma nõusoleku andmisel kohustuste üleandmiseks arvesse võtma, et võlaõigusseaduse § 177 lg 1 alusel lähevad koos põhikohustusega uuele võlgnikule üle ka kõrvalkohustused, mis ei ole isiklikku laadi või muul põhjusel lahutamatult seotud senise võlgniku isikuga. Näiteks läheb uuele võlgnikule eespool toodud sätte alusel üle ka kohustus tasuda intressi, leppetrahvi ja viivist.

Artikkel ilmus Äripäeva käsiraamatute rubriigis "Autor annab nõu".

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Veronika Aunpu, Britta Oltjer

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

PRYSMIAN GROUP BALTICS AS otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Prysmian Group Baltics AS

01. august 2018

Uudised

Tööriistad