Töötajat ei saa tasuta "ooterežiimil" hoida

Kui tööandja vajab, et töötaja oleks ettenägematute tööülesannete täitmiseks kättesaadav väljaspool tööaega, tuleb sõlmida kokkulepe valveaja kohaldamise kohta ning valveaja eest tuleb töötajale ka tasu maksta, selgitas Äripäeva käsiraamatute foorumis advokaadibüroo LAWIN Lepik & Luhaäär.

Küsimus: Mida tähendab töögraafikus, et töötaja reservis? Tööandja seletas seda nii, et töötaja on oma vaba ajal kodus ootel ega lähe kuskile, kuna võib-olla ta kutsutakse tööle välja. Samas selle eest, et töötaja istub ja ootab, tööandja ei maksa. Kas töötaja peab kodus istuma selle pärast, et on graafiku järgi reservis? Kas keelduda kutse peale tööle tulemisest? Kas kuskil seaduses on kirjas, et töögraafikusse võib panna reservipäevad?

Vastus: Seadus ei reguleeri sellist mõistet ega näe ette sellist võimalust nagu töötaja reservis olek. Tööandja peab kindlustama töötaja tööga ning juhul, kui ta seda teha ei saa, säilitama töötajale keskmise töötasu (TLS § 35).

Töölepingulises suhtes ei ole võimalik alaliselt olukord, et töötaja ei tööta ega saa töötasu, kuid peab ootama tööandja väljakutset tööle. Kui tööandja vajab, et töötaja oleks ettenägematute tööülesannete täitmiseks kättesaadav väljaspool tööaega, siis on võimalik sõlmida kokkulepe valveaja kohaldamise kohta. Valveaega saab aga kohaldada just ainult poolte kokkuleppel, samuti peab tööandja valveaja eest töötajale tasu maksma (vähemalt 1/10 ulatuses töötasust) ning töötajale tuleb tagada igapäevane ja iganädalane tööaeg.
 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad