Töötajat ei saa tasuta "ooterežiimil" hoida

Kui tööandja vajab, et töötaja oleks ettenägematute tööülesannete täitmiseks kättesaadav väljaspool tööaega, tuleb sõlmida kokkulepe valveaja kohaldamise kohta ning valveaja eest tuleb töötajale ka tasu maksta, selgitas Äripäeva käsiraamatute foorumis advokaadibüroo LAWIN Lepik & Luhaäär.

Küsimus: Mida tähendab töögraafikus, et töötaja reservis? Tööandja seletas seda nii, et töötaja on oma vaba ajal kodus ootel ega lähe kuskile, kuna võib-olla ta kutsutakse tööle välja. Samas selle eest, et töötaja istub ja ootab, tööandja ei maksa. Kas töötaja peab kodus istuma selle pärast, et on graafiku järgi reservis? Kas keelduda kutse peale tööle tulemisest? Kas kuskil seaduses on kirjas, et töögraafikusse võib panna reservipäevad?

Vastus: Seadus ei reguleeri sellist mõistet ega näe ette sellist võimalust nagu töötaja reservis olek. Tööandja peab kindlustama töötaja tööga ning juhul, kui ta seda teha ei saa, säilitama töötajale keskmise töötasu (TLS § 35).

Töölepingulises suhtes ei ole võimalik alaliselt olukord, et töötaja ei tööta ega saa töötasu, kuid peab ootama tööandja väljakutset tööle. Kui tööandja vajab, et töötaja oleks ettenägematute tööülesannete täitmiseks kättesaadav väljaspool tööaega, siis on võimalik sõlmida kokkulepe valveaja kohaldamise kohta. Valveaega saab aga kohaldada just ainult poolte kokkuleppel, samuti peab tööandja valveaja eest töötajale tasu maksma (vähemalt 1/10 ulatuses töötasust) ning töötajale tuleb tagada igapäevane ja iganädalane tööaeg.
 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad