Osaline töövõimetus: töölepingu lõpetamine

Küsimus: Töötaja esitas otsuse, kus on märgitud, et töötaja on osaliselt töövõimetu ( 80 %). Töövõimetuse tekkimise aeg 06.06.2011, kestus 06.06.2011.-30.06.2012Töötaja taotleb, et tööandja lõpetaks temaga töölepingu TLS § 88 (1) 1) alusel - töövõime vähenemine terviseseisundi tõttu, et saaks siis töötuskindlustushüvitist.Kas tööandjal on õigus selle otsuse alusel tööleping lõpetada? Töötaja on ju vaid 80 % töövõimetu, st osaliselt ja see otsus on väljastatud alles 06.06.2011.Kas tööandja hakkab alates sellest otsuse kuupäevast lugema töötaja terviseseisundit, mis ei võimalda töötajal tööülesandseid täita nelja kuu jooksul?

Vastus: Töölepingu lõpetamine sõltub sellest, kas töötaja reaalselt saab oma tööd teha või mitte. Kui töötajal on kindlaks määratud töövõime kaotus 80% ulatuses, siis ilmselt paljusid töid ta ei saa teha, kuid samas võib konkreetne töö talle sobida ning tal olla võimekus selle töö tegemiseks.

Töövõime kaotuse protsent ei ole automaatselt tööandja poolt töölepingu lõpetamise aluseks. Neljakuuline periood omab tähtsust siis, kui töötaja ei ole pikka aega suutnud täita tööülesandeid, eelkõige ajutise töövõimetuse puhul, kuid see ei ole ainus võimalik alus töölepingu lõpetamiseks töötaja tervise tõttu ega ole omaette eesmärk oodata nelja kuu täitumist. TLS § 88 lg 1 p 1 alusel töölepingu lõpetamise initsiatiiv peab tulema tööandjalt, mitte töötajalt.

Töötajal on võimalik terviseseisundi pärast töölepingut lõpetada TLS § 91 lg 3 alusel. Kui töölepingu ütleb üles tööandja, peab ta vajadusel suutma tõendada, et töötaja ei olnud võimeline tervise tõttu oma tööd tegema.
 
Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele advokaadibüroo LAWIN Lepik & Luhaäär.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad