Kuidas arvutada brutokasumi määra?

Küsimus: Kas brutokasumi määr arvutatakse välja nii, et müügitulust lahutatakse realiseeritud toodete kulud ehk siis kaubad, toore, materjal ja teenused ning tööjõukulud ja amortisatsioon ning valmis ja lõpetamata varude jääkide muutus sinna ei käi?

Vastus: Käsitlus võib muuhulgas sõltuda ka sellest, kas Te kalkuleerite brutokasumi määra mingile tootele või majandusüksuse tegevusele tervikuna.

 Eeldusel, et kasutate kasumiaruande skeemi 1 ning soovite leida majandusüksuse tegevuste brutokasumi määra kokku, siis:

a) Peate ärituludest kokku välistama muude äritulude osa (jäägiks müügitulu).

b) Peate oma tegevuste kulud (kaubad, toore, materjal ja teenused; mitmesugused tegevuskulud; tööjõukulud;põhivara kulum ja väärtuse langus)  jagama 3-ks: müüdud toodangu (kaupade ja teenuste) kuludeks, turustuskuludeks ja üldhalduskuludeks.

Seejärel lahutades müügituludest müüdud toodangu kulud saate brutokasumi. Brutokasumi jagades müügituludega saate brutokasumi määra.

Tasub aru saada, et tegevuskulude jaotamine otsekulude, turunduskulude ja üldhalduskulude vahel on teatavatel juhtudel majandusüksuse spetsiifiline, mistõttu majandusüksuste vahelised võrdlused on teatavas mõttes ebatäpsed. Ebatäpsuste kaotamiseks majandusüksuste vahelistes võrdlustes peaks ühtlustama majandusüksuste sisesed kulude klassifitseerimise põhimõtted. Majandusüksuse siseselt on eri perioodide võrreldavuse tagamiseks oluline kasutada jätkuvalt sarnaseid põhimõtteid. Muidu kipuvad suhtarvud mitte midagi näitama.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele BDO Eesti AS.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad