Kuidas arvutada brutokasumi määra?

Küsimus: Kas brutokasumi määr arvutatakse välja nii, et müügitulust lahutatakse realiseeritud toodete kulud ehk siis kaubad, toore, materjal ja teenused ning tööjõukulud ja amortisatsioon ning valmis ja lõpetamata varude jääkide muutus sinna ei käi?

Vastus: Käsitlus võib muuhulgas sõltuda ka sellest, kas Te kalkuleerite brutokasumi määra mingile tootele või majandusüksuse tegevusele tervikuna.

 Eeldusel, et kasutate kasumiaruande skeemi 1 ning soovite leida majandusüksuse tegevuste brutokasumi määra kokku, siis:

a) Peate ärituludest kokku välistama muude äritulude osa (jäägiks müügitulu).

b) Peate oma tegevuste kulud (kaubad, toore, materjal ja teenused; mitmesugused tegevuskulud; tööjõukulud;põhivara kulum ja väärtuse langus)  jagama 3-ks: müüdud toodangu (kaupade ja teenuste) kuludeks, turustuskuludeks ja üldhalduskuludeks.

Seejärel lahutades müügituludest müüdud toodangu kulud saate brutokasumi. Brutokasumi jagades müügituludega saate brutokasumi määra.

Tasub aru saada, et tegevuskulude jaotamine otsekulude, turunduskulude ja üldhalduskulude vahel on teatavatel juhtudel majandusüksuse spetsiifiline, mistõttu majandusüksuste vahelised võrdlused on teatavas mõttes ebatäpsed. Ebatäpsuste kaotamiseks majandusüksuste vahelistes võrdlustes peaks ühtlustama majandusüksuste sisesed kulude klassifitseerimise põhimõtted. Majandusüksuse siseselt on eri perioodide võrreldavuse tagamiseks oluline kasutada jätkuvalt sarnaseid põhimõtteid. Muidu kipuvad suhtarvud mitte midagi näitama.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele BDO Eesti AS.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

Uudised

Tööriistad