Tulumaksutagastuse piiri langetamine petab ootusi

Omanike keskliit ja maksumaksjate liit esitasid eile riigikogu rahanduskomisjonile ja õiguskantslerile märgukirja, et tulumaksutagastuse piiri ei langetataks 1920 euroni, kuna liitude hinnangul on tegemist inimeste õiguspärase ootuse riivega.

Eelkõige puudutab antud seadusemuudatus eluasemelaenu võtnud inimesi, kellel olid kodu soetamiseks laenu võttes õigustatud ootused ja tõenäoliselt teostatud ka finantskalkulatsioonid lähtuvalt riigi poolt varasemalt antud garantiidest. Omanike keskliidu volikogu liikme Priit Värgi sõnul tuleb samuti arvestada tänase päeva sotsiaalse reaalsusega.

"Inimeste sissetulekud ei ole taastunud kriisieelsele tasemele. Täna on kodulaenu võtjaid päästnud rekordmadal 6 kuu EURIBOR-i määr. Analüütikud prognoosivad, et lähiajal tõuseb ka 6 kuu EURIBOR. Seega tõusevad ka koduomanike laenumaksed märkimisväärselt," selgitas Värk pöördumise põhjusi.

2009. aasta statistika põhjal kasutati mahaarvamise võimalust umbes 216 000 isiku poolt ja keskmiseks summaks deklaratsiooni kohta oli maksimumi lähedane 30 000 krooni. Seadusemuudatuse tõttu kaotavad rahaliselt otseselt 33 400 eraisikut.

"Enamikul kodu soetanud inimestel on olemas ka perekonnad ja seega on tulumaksusoodustuse piirmäära vähendamise kaudne mõju märgatavalt suurem," rõhutas Värk.
Lisaks tuleb seadusemuudatuse rakendamisel arvestada ka asjaoluga, et 6 kuu EURIBOR-i tõusmise korral kasvab veel tuhandetes nende koduomanike arv, kelle rahakotile annab löögi tulumaksusoodustuse piirmäära vähendamine, lisas ta.

Kui valitsus ei ole valmis loobuma tulumaksusoodustuse piirmäära vähendamisest, siis liidud pakkusid alternatiivseks lahenduseks, et seadusesemuudatusse lisatakse punkt, mille kohaselt säte ei rakenduks tagasiulatuvalt koolituskuludele ja varasemalt eluasemelaenu võtnud eraisikutele.

Liidud leiavad, et neile inimestele, kes on võtnud laenu enne seaduse jõustumist, peaks jätkuvalt kehtima jääma tulumaksuvaba maksimumina vana piirmäär 3196 eurot.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

Uudised

Tööriistad