Kesk-ja Ida-Euroopa tarbijad on mures toimetuleku pärast

Kasvavad kulud toidule ja energiale vähendavad Kesk-ja Ida-Euroopa tarbijate kindlustunnet, selgus UniCredit Group-i poolt läbi viidud laenu ja säästude uuringust.

Kuigi Kesk-ja Ida-Euroopa (KIE) majandusnäitajate ja tööjõuturu taastumine on parandamas majapidamiste toimetulekut, on tarbijate kindlustunnet vähendamas kasvavad kulud toidule ja energiale.

UniCredit Group-i poolt läbi viidud laenu ja säästude uuringu kohaselt on KIE leibkonnad jätkuvalt sääste kasvatamas ning üha rohkem säästjaid soovib teenida senisest suuremat tulu ja on seetõttu üha rohkem vaatamas keerukamate finantsinstrumentide poole. Säästude kasvav maht on positiivseks indikatsiooniks majanduse edasisel taastumisel.

Uuringu kohaselt kasvasid KIE leibkondade säästud eelmisel aastal 21% ulatudes 1,2 miljardi euroni. Aastal 2009 kasvas majapidamiste säästude maht 19 %. Ühtlasi kasvasid ka KIE leibkondade laenukohustused 2010.  aastal 17%.

Peamiste riskikohtadena leibkondade kindlustunde taastumisel toob UniCredit-i uuring välja tugevalt tajutava toiduainete ning energiakandjate järsu hinnatõusu. Lisaks hinnatõusu psühholoogilistele aspektidele vähendab see ka majapidamiste ostujõudu, pannes eriti raskesse olukorda väiksemate sissetulekutega leibkonnad. Samuti võivad majapidamiste toimetulekut negatiivselt mõjutada valitsuste kärpekavad, kuigi KIE regioonis on suure tõenäosusega olulisemad kärped juba tehtud.

UniCredit KIE divisjoni juhi Gianni Franco Papa sõnul kasvatas leibkondade sääste finantsturgude tugev taastumine, mis julgustas investeeringuid keerukamatesse finantsinstrumentidesse.

„Eelmisel aastal näitasid head tootlust kõik varaklassid välja arvatud võlakirjad. Olukorra paranemine tööjõuturul on tõstmas ka leibkondade laenamise soove ja võimekust. Samas jääb laenukasv edaspidi alla kriisieelsele tasemele,“ ütles Gianni Franco Papa.

Halbadest laenudest tulenevate probleemidega tegelemine võtab veel aega, kuid üldiselt on laenuturud stabiliseerunud ning lähiajal võib oodata pankade poolt välja antavate laenude kasvu. Näiteks Eestis ja Türgis on juba laenukahjude kõrgperiood juba möödas ning käesoleva aasta teises pooles peaks see iseloomulik olema juba kogu KIE regioonile.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

PLM GRUPP EESTI OÜ is looking for ACCOUNTANT

Manpower OÜ

06. juuni 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad