Kesk-ja Ida-Euroopa tarbijad on mures toimetuleku pärast

Kasvavad kulud toidule ja energiale vähendavad Kesk-ja Ida-Euroopa tarbijate kindlustunnet, selgus UniCredit Group-i poolt läbi viidud laenu ja säästude uuringust.

Kuigi Kesk-ja Ida-Euroopa (KIE) majandusnäitajate ja tööjõuturu taastumine on parandamas majapidamiste toimetulekut, on tarbijate kindlustunnet vähendamas kasvavad kulud toidule ja energiale.

UniCredit Group-i poolt läbi viidud laenu ja säästude uuringu kohaselt on KIE leibkonnad jätkuvalt sääste kasvatamas ning üha rohkem säästjaid soovib teenida senisest suuremat tulu ja on seetõttu üha rohkem vaatamas keerukamate finantsinstrumentide poole. Säästude kasvav maht on positiivseks indikatsiooniks majanduse edasisel taastumisel.

Uuringu kohaselt kasvasid KIE leibkondade säästud eelmisel aastal 21% ulatudes 1,2 miljardi euroni. Aastal 2009 kasvas majapidamiste säästude maht 19 %. Ühtlasi kasvasid ka KIE leibkondade laenukohustused 2010.  aastal 17%.

Peamiste riskikohtadena leibkondade kindlustunde taastumisel toob UniCredit-i uuring välja tugevalt tajutava toiduainete ning energiakandjate järsu hinnatõusu. Lisaks hinnatõusu psühholoogilistele aspektidele vähendab see ka majapidamiste ostujõudu, pannes eriti raskesse olukorda väiksemate sissetulekutega leibkonnad. Samuti võivad majapidamiste toimetulekut negatiivselt mõjutada valitsuste kärpekavad, kuigi KIE regioonis on suure tõenäosusega olulisemad kärped juba tehtud.

UniCredit KIE divisjoni juhi Gianni Franco Papa sõnul kasvatas leibkondade sääste finantsturgude tugev taastumine, mis julgustas investeeringuid keerukamatesse finantsinstrumentidesse.

„Eelmisel aastal näitasid head tootlust kõik varaklassid välja arvatud võlakirjad. Olukorra paranemine tööjõuturul on tõstmas ka leibkondade laenamise soove ja võimekust. Samas jääb laenukasv edaspidi alla kriisieelsele tasemele,“ ütles Gianni Franco Papa.

Halbadest laenudest tulenevate probleemidega tegelemine võtab veel aega, kuid üldiselt on laenuturud stabiliseerunud ning lähiajal võib oodata pankade poolt välja antavate laenude kasvu. Näiteks Eestis ja Türgis on juba laenukahjude kõrgperiood juba möödas ning käesoleva aasta teises pooles peaks see iseloomulik olema juba kogu KIE regioonile.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad