Millal aeguvad kohtuotsusega tunnustatud nõuded?

Lepingust tulenevate nõuete korral tuleb kindlasti jälgida aegumistähtaega, sest pärast tähtaja möödumist võib kohustatud isik õigustatult keelduda oma kohustuse täitmisest, hoiatavad Äripäeva käsiraamatute rubriigis "Autor annab nõu" advokaadibüroo Aivar Pilv advokaadid.

Seaduse järgi on lepinguliste kohustuste aegumistähtajaks üldiselt kolm aastat alates kohustuse sissenõutavaks muutumisest.

Erandiks on jõustunud kohtuotsustest tulenevad nõuded, mille aegumistähtaeg on palju pikem. Varem oli jõustunud kohtuotsusest tulenevate nõuete aegumistähtaeg 30 aastat. 5. aprillil 2011 hakkas kehtima aga oluline seadusemuudatus, mille järgi on jõustunud kohtuotsusega tunnustatud nõude ning kohtulikust kokkuleppest või muust täitedokumendist (nt notariaalsed kokkulepped kohesele sundtäitmisele allumise kohta) tuleneva nõude aegumistähtaeg nüüdsest 10 aastat (tsiviilseadustiku üldosa seaduse § 157 lg 1).

Seega on seadusandja tunduvalt vähendanud kõnealuste nõuete maksmapanekuks ettenähtud aega eesmärgiga lühendada võlgniku jaoks ebaproportsionaalselt pikka aegumistähtaega.

Selline muudatus on mõistlik ning sunnib ka võlausaldaja täitedokumentide kohaseid nõudeid kiiremini maksma panema. Võlausaldajatel tuleb arvesse võtta, et kohtuotsuse täitmiseks on endise 30 aasta asemel aega kõigest 10 aastat, mistõttu soovitame olla kohtuotsuse põhjal võlgnevuste sissenõudmisel aktiivne ning vajaduse korral pöörduda otsuse täitmiseks kohtutäituri poole.

Oluline on, et võlaõigusseaduse, tsiviilseadustiku üldosa seaduse ja rahvusvahelise eraõiguse seaduse rakendamise seaduse § 9 tõlgenduse kohaselt algavad kõikide enne 1. märtsi 2011 jõustunud ja veel aegumata täitedokumentide aegumistähtajad 1. märtsist 2011 uuesti, aegudes seega 1. märtsil 2021 (v.a juhul, kui nõuete aegumistähtaeg lõppeks vana põhimõtte kohaselt enne 1. märtsi 2021. Sel juhul kohaldatakse endist seadust).

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Britta Oltjer, Kairi Tuulmägi

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad