OECD: tööjõumaksud taas tõusul

Tööjõumaksud on OECD riikides taas tõusmas, mis tähendab maksustamisjärgse tulu vähenemist, nendib organisatsioon täna avaldatud mahukas ülevaates, kus analüüsitakse ja kõrvutatakse arenguid kõigis 34 liikmesriigis.

2010. aastal tõusis keskmine maksukoormus töötaja palgalt ja sotsiaalkindlustusmaksud enamikus OECD liikmesriikides (22 riigis), pöörates ümber viimastel aastatel valitsenud maksukoormuse langustrendi. Enamikul juhtudel on maksukoormuse tõus tagasihoidlik, erandiks vaid Holland, Hispaania ja Island. Suurimat langust täheldati samas Taanis, Kreekas, Saksamaal ja Ungaris, teatas OECD pressiteate vahendusel.

Palga maksustamisel, sealhulgas nii tööandja kui ka töötaja sotsiaalkindlustusmaksudel, on väga oluline osa firmade värbamisotsustes. Valitsustel tuleks kaaluda maksukoormuse nihutamist tööjõu maksustamiselt kaudsetele maksudele, et korraga saada nii tulu riigi rahanduse saneerimiseks kui ergutada majandust kiiremale kasvule. Samuti tuleks laiendada nii käibemaksu kui ka üksikisiku tulumaksu baasi, selle asemel, et maksumäärasid ja sotsiaalkindlustusmaksu tõsta, nendib raport.

Raport annab põhjaliku ülevaate tööjõu maksustamisest OECD riikides ning maksukoormuse jagunemisest erinevate leibkondade tüüpide vahel. Raport toob välja vahe selle vahel, kui palju maksab töötaja pealt tööandja ning kui palju tööline sellest reaalselt kätte saab. Eestis oli see vahe 2010. aastal 40%.

Raportist nähtub näiteks, et Iirimaa tõstis tulumaksu ja ravikindlustusmakse määra, kärpides samal ajal lapsetoetusi. Nende muudatuste mõju tasandas samas keskmise palga alanemine. Kuna maksusüsteem on progresseeruv, tähendab väiksem sissetulek ka valitsusele laekuva maksutulu vähenemist. Sama juhtus Kreekas, kus keskmise palga järsk langus tõi kaasa valitsusele laekuva maksutulu vähenemise, ehkki suurema sissetuleku saajate maksumäära tõsteti.

OECD analüüsis ka maksukoormuse muutusi ajavahemikus 2000-2009 eelkõige tänu üksikisiku tulumaksu alanemisele. Keskmiselt on enim kergendatud lastega perede ja madalama sissetulekuga inimeste maksukoormat. Seda trendi pole majanduslangus 2010. aastal pööranud. Rootsi oli üks riik, kus see trend kõige ilmsemalt välja joonistus. Suurimaks erandiks olid samas Kreeka ja Island.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

Uudised

Tööriistad