Riigikohus: kartell ei pea lõpphinda tõstma

Riigikohus lõi olulise pretsedendi kartellide määratlemises, kui otsustas jätta muutmata AS-i KPK Teedeehituse ja selle endiste juhtide õigeksmõistmise konkurentsi kahjustava kokkuleppe sõlmimise süüdistuses. 

“Seni on valitsenud arusaam, et igasugune hangetel osalevate ettevõtete tehingu eelne suhtlemine on tõlgendatav kartellikuriteona. Riigikohtu nüüdne lahend näitab, et kui omavahelise suhtlemise tulemuseks on tellijale odavam hind, ei saa rääkida kartellikuriteost," selgitas KPK Teedeehitust kohtus esindanud advokaadibüroo Concordia vandeadvokaat Raul Palmaru.

Kohtuasja keerukust näitab Riigikohtu otsuse põhjenduse osa, mis on 15 lehekülge pikk. Vaidlus puudutas 2008. aastal korraldatud riigihanget Tartu–Räpina–Värska maantee kilomeetrite 59,6-69,4 rekonstrueerimiseks.

KPK Teedeehitus esitas parima hinnaga pakkumise, kuid hanke korraldanud Kagu Teedevalitsus kõrvaldas ettevõtte hankelt, süüdistades teda konkurentsi kahjustamises läbi eelneva hindade kooskõlastamise teiste pakkujatega. Nüüd on kõik kolm kohtuastet otsustanud, et see süüdistus oli alusetu.

"Riigikohtu otsus aitab ettevõtjatel paremini aru saada, mis on riigihangetel lubatud ja mis mitte," tõdes vandeadvokaat Palmaru.

Palmaru viitas, et eriti kurkuulsad oma keeruka süsteemi ning paljude vaidluste poolest just teedeehituse hanked, kus vaidlused paisutavad nii tähtaegu kui eelarveid. Riigikohtu otsuse valguses saab kogu protsess advokaadi sõnul muutuda odavamaks ja lihtsamaks. "Kui vaidlusaluses hankes oleks käitutud praegu loodud pretsedendi valgel, oleks maksumaksjad säästnud vähemalt 20 miljonit krooni tee-ehituselt, lisaks veel kohtute tööaeg ja õigusabikulud," nentis Palmaru.

Lisaks kallima hanke valimise tõttu kaotatud 20 miljonile kroonile on maksumaksja seisukohalt asjatult kulutatud ka ligi 17 000 €, mille riik peab kohtuotsuste kohaselt alusetult süüdistatuile maksma. Konkurentsikuriteos süüdistamise tõttu on KPK Teedeehitus praeguseks pankrotistunud.

Kas hinnakokkulepe on alati kuritegu? Sellel teemal arutlevad homses raamautupidaja.ee blogipostituses advokaadibüroo SORAINEN partner Carri Ginter ja sama büroo jurist Piibe Lehtsaar.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

Uudised

Tööriistad