Riigikohus: kartell ei pea lõpphinda tõstma

Riigikohus lõi olulise pretsedendi kartellide määratlemises, kui otsustas jätta muutmata AS-i KPK Teedeehituse ja selle endiste juhtide õigeksmõistmise konkurentsi kahjustava kokkuleppe sõlmimise süüdistuses. 

“Seni on valitsenud arusaam, et igasugune hangetel osalevate ettevõtete tehingu eelne suhtlemine on tõlgendatav kartellikuriteona. Riigikohtu nüüdne lahend näitab, et kui omavahelise suhtlemise tulemuseks on tellijale odavam hind, ei saa rääkida kartellikuriteost," selgitas KPK Teedeehitust kohtus esindanud advokaadibüroo Concordia vandeadvokaat Raul Palmaru.

Kohtuasja keerukust näitab Riigikohtu otsuse põhjenduse osa, mis on 15 lehekülge pikk. Vaidlus puudutas 2008. aastal korraldatud riigihanget Tartu–Räpina–Värska maantee kilomeetrite 59,6-69,4 rekonstrueerimiseks.

KPK Teedeehitus esitas parima hinnaga pakkumise, kuid hanke korraldanud Kagu Teedevalitsus kõrvaldas ettevõtte hankelt, süüdistades teda konkurentsi kahjustamises läbi eelneva hindade kooskõlastamise teiste pakkujatega. Nüüd on kõik kolm kohtuastet otsustanud, et see süüdistus oli alusetu.

"Riigikohtu otsus aitab ettevõtjatel paremini aru saada, mis on riigihangetel lubatud ja mis mitte," tõdes vandeadvokaat Palmaru.

Palmaru viitas, et eriti kurkuulsad oma keeruka süsteemi ning paljude vaidluste poolest just teedeehituse hanked, kus vaidlused paisutavad nii tähtaegu kui eelarveid. Riigikohtu otsuse valguses saab kogu protsess advokaadi sõnul muutuda odavamaks ja lihtsamaks. "Kui vaidlusaluses hankes oleks käitutud praegu loodud pretsedendi valgel, oleks maksumaksjad säästnud vähemalt 20 miljonit krooni tee-ehituselt, lisaks veel kohtute tööaeg ja õigusabikulud," nentis Palmaru.

Lisaks kallima hanke valimise tõttu kaotatud 20 miljonile kroonile on maksumaksja seisukohalt asjatult kulutatud ka ligi 17 000 €, mille riik peab kohtuotsuste kohaselt alusetult süüdistatuile maksma. Konkurentsikuriteos süüdistamise tõttu on KPK Teedeehitus praeguseks pankrotistunud.

Kas hinnakokkulepe on alati kuritegu? Sellel teemal arutlevad homses raamautupidaja.ee blogipostituses advokaadibüroo SORAINEN partner Carri Ginter ja sama büroo jurist Piibe Lehtsaar.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

PRYSMIAN GROUP BALTICS AS otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Prysmian Group Baltics AS

01. august 2018

Uudised

Tööriistad