Taavi Veskimägi: energia olgu vabaturu kaup

Energiapoliitikaga ei peaks pretendeerima sotsiaalpoliitika eesmärkide saavutamisele, kirjutab oma blogis Euroopa Komisjoni seisukohti vahendades Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi.

Teatavasti seisab meil 2013. aastal ees elektrituru avamine kõikidele tarbijatele. Sellega seoses üks üldiselt õigeid seisukohti ja turumajandust energia vallas toetav Euroopa Komisjoni Energia ja Transpordi peadirektoraadi pressiteade, mis käsitleb Itaalias, Poolas ja Rumeenias energia lõpptarbijatele rakendatud hinna reguleerimisskeeme. Originaalis saab seda lugeda siit.

Nimelt on Euroopa Komisjon teinud avalduse, milles soovitas eeltoodud riikidel tungivalt viia nende lõpptarbijate hinnaregulatsioon vastavusse EL seadusandlusega:

„Euroopa Liidu õigus elektriturgude osas näeb ette, et hind tekib eelkõige nõudluse ja pakkumise vahekorras. Riigi poolt kehtestatud administratiivsed elektrihinnad seavad tõkkeid uutele turule siseneda soovijatele  ja sellega jäävad tarbijad ilma võimalusest valida turul parim pakkuja.“

Euroopa Komisjon andis liikmesriikidele oma seadusandliku kohustuse täitmiseks kaks kuud, viidates võimalusele pöörduda selles küsimuses Euroopa Kohtusse.

„Vastavalt Euroopa Liidu energia siseturu reeglitele peab kõikidel energiaettevõtetel olema võimalus pakkuda  oma teenuseid vabas hinnakonkurentsis kõikides EL liikmesriikides. Reguleeritud hinnad moonutavad elektrituru toimimist, need ei peegelda turu reaalseid vajadusi ning tõkestavad vaba konkurentsi ja turgude integreerimist. Tagajärjeks on ühe ettevõtte monopoolne seisund, mis varem või hiljem viib välja kas alainvesteerimiseni või ebavajalikult kõrgete hindadeni.“

Ja edasi mõte EK pressiteatest, mis on veidi vastuolulisem, sest energiapoliitikaga ei peaks pretendeerima sotsiaalpoliitika eesmärkide saavutamisele. Kui inimesed mistahes põhjustel ei tule endaga toime, siis on selleks sobilikud vajadustepõhised rahas makstavad toimetulekutoetused. Igasugused erandid näiteks sotsiaalelektri näol on sotsiaal-majanduslikult soovitud eesmärgi suhtes kõige ebaefektiivsemad.

„Siiski näeb EL reeglistik ette, et väga erandlikel juhtudel olukorras, kui nn „ohustatud tarbijagruppe“ tuleb kaitsta, võib reguleeritud energiahinna kehtestada. Sellisel juhul peavad meetmed olema täpselt määratletud vaid nendele tarbijagruppide, kes seda kõige enam vajavad. Samuti peavad need meetmed olema ajaliselt piiritletud ja samal ajal tagama Euroopa Liidu energiaettevõtetele ligipääsu rahvuslikule turule ja tarbijatele.“

Komisjon leiab, et tavatarbijatele hetkel kehtivad reeglid Itaalias, Poolas ja Rumeenias ei ole vastavuses ülaltoodud põhimõtetega ning rikuvad tarbija valikuvabadust. Itaalia osas viitas komisjon puudujääkidele elektrihinna reguleerituse osas, Poolas gaasiturule vaba ligipääsu loomise ning Rumeenias elektriuru ja gaasihinna reguleerituse osas.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Taavi Veskimägi

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad