Kuidas kajastada sihtfinantseerimist rahavoogude aruandes

Küsimus: Millistel ridadel peaks millised summad rahavoogude aruandes kajastama - kas ainult rahalised liikumised, seega ainult sihtfinantseeringu laekumine? Kas nõuete muutuses seda ei kajasta ja tuleb näidata ainult laekumist? Kas äritegevuse all või finantseerimistegevuse all?

Vastus: Saadud sihtfinantseerimise summade kajastamine rahavoogude aruandes sõltub sellest, kas laekumisi on võimalik seostada otseselt äritegevusega või mitte.

Näiteks teenuste osutamiseks saadud sihtfinantseerimine on käsitletav teatud juhtudel äritegevuse rahavoona. Muudel juhtudel tuleks finantseerimist kajastada finantseerimise rahavoona sarnaselt muude saadud finantseerimisinstrumentidega (saadud laenud, liisingud, võlakirjad, sissemaksed osa- või aktsiakapitali jmt).

Investeerimistegevuse rahavoona võiks sihtfinantseerimist käsitleda juhtudel, kus raamatupidamiskohustuslane on ise sihtfinantseeringu andja (ning selline tegevus ei ole käsitletav äritegevuse osana).

Olenemata sellest, kas kasutate rahavoogude esitamiseks otsest või kaudset meetodit, ei muutu sellest investeerimistegevuse või finantseerimistegevuse rahavoogude esitamine. Nende puhul tuleb kasutada brutomeetodit ehk laekumised ja väljamaksed näidata eraldi kirjetel mõistlikult grupeerituna.

Kui käsitlete sihtfinantseerimist äritegevuse osana, siis peaksite otsese meetodi korral kajastama laekunud ja väljamakstud summasid eraldi kirjetel ning kaudse meetodi puhul sihtfinantseerimisest tekkinud nõudeid ja kohustusi ning tulusid ja kulusid mitte välistama (korrigeerima) äritegevuse netorahavoogude leidmisel.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele BDO Eesti AS.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad