Kuidas kajastada sihtfinantseerimist rahavoogude aruandes

Küsimus: Millistel ridadel peaks millised summad rahavoogude aruandes kajastama - kas ainult rahalised liikumised, seega ainult sihtfinantseeringu laekumine? Kas nõuete muutuses seda ei kajasta ja tuleb näidata ainult laekumist? Kas äritegevuse all või finantseerimistegevuse all?

Vastus: Saadud sihtfinantseerimise summade kajastamine rahavoogude aruandes sõltub sellest, kas laekumisi on võimalik seostada otseselt äritegevusega või mitte.

Näiteks teenuste osutamiseks saadud sihtfinantseerimine on käsitletav teatud juhtudel äritegevuse rahavoona. Muudel juhtudel tuleks finantseerimist kajastada finantseerimise rahavoona sarnaselt muude saadud finantseerimisinstrumentidega (saadud laenud, liisingud, võlakirjad, sissemaksed osa- või aktsiakapitali jmt).

Investeerimistegevuse rahavoona võiks sihtfinantseerimist käsitleda juhtudel, kus raamatupidamiskohustuslane on ise sihtfinantseeringu andja (ning selline tegevus ei ole käsitletav äritegevuse osana).

Olenemata sellest, kas kasutate rahavoogude esitamiseks otsest või kaudset meetodit, ei muutu sellest investeerimistegevuse või finantseerimistegevuse rahavoogude esitamine. Nende puhul tuleb kasutada brutomeetodit ehk laekumised ja väljamaksed näidata eraldi kirjetel mõistlikult grupeerituna.

Kui käsitlete sihtfinantseerimist äritegevuse osana, siis peaksite otsese meetodi korral kajastama laekunud ja väljamakstud summasid eraldi kirjetel ning kaudse meetodi puhul sihtfinantseerimisest tekkinud nõudeid ja kohustusi ning tulusid ja kulusid mitte välistama (korrigeerima) äritegevuse netorahavoogude leidmisel.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele BDO Eesti AS.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad