Kuidas kajastada sihtfinantseerimist rahavoogude aruandes

Küsimus: Millistel ridadel peaks millised summad rahavoogude aruandes kajastama - kas ainult rahalised liikumised, seega ainult sihtfinantseeringu laekumine? Kas nõuete muutuses seda ei kajasta ja tuleb näidata ainult laekumist? Kas äritegevuse all või finantseerimistegevuse all?

Vastus: Saadud sihtfinantseerimise summade kajastamine rahavoogude aruandes sõltub sellest, kas laekumisi on võimalik seostada otseselt äritegevusega või mitte.

Näiteks teenuste osutamiseks saadud sihtfinantseerimine on käsitletav teatud juhtudel äritegevuse rahavoona. Muudel juhtudel tuleks finantseerimist kajastada finantseerimise rahavoona sarnaselt muude saadud finantseerimisinstrumentidega (saadud laenud, liisingud, võlakirjad, sissemaksed osa- või aktsiakapitali jmt).

Investeerimistegevuse rahavoona võiks sihtfinantseerimist käsitleda juhtudel, kus raamatupidamiskohustuslane on ise sihtfinantseeringu andja (ning selline tegevus ei ole käsitletav äritegevuse osana).

Olenemata sellest, kas kasutate rahavoogude esitamiseks otsest või kaudset meetodit, ei muutu sellest investeerimistegevuse või finantseerimistegevuse rahavoogude esitamine. Nende puhul tuleb kasutada brutomeetodit ehk laekumised ja väljamaksed näidata eraldi kirjetel mõistlikult grupeerituna.

Kui käsitlete sihtfinantseerimist äritegevuse osana, siis peaksite otsese meetodi korral kajastama laekunud ja väljamakstud summasid eraldi kirjetel ning kaudse meetodi puhul sihtfinantseerimisest tekkinud nõudeid ja kohustusi ning tulusid ja kulusid mitte välistama (korrigeerima) äritegevuse netorahavoogude leidmisel.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele BDO Eesti AS.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad