Varastatud pangakaart: ettevõte peab tõestama, et pole vargusega seotud

Kas ettevõttelt varastatud pangakaardiga välja võetud summad saab kuludesse kanda ning kas kaotsiläinud rahasummat ka maksustatakse, selgitas Äripäeva käsiraamatute foorumis BDO Eesti AS.

Küsimus: Ettevõtte pangakaart varastati. Selle avastamisel suleti pangakaart koheselt, kuid enne sulgemist jõuti sellega teha juba 2000 EUR väärtuses kulusid. Pangakaardi varguse kohta tehti politseile ka avaldus. Kas politseile tehtud avaldus on piisavaks dokumendiks varga poolt välja võetud/tasutud summade kuludesse kandmiseks? Kas sellisel juhul kuuluvad varastatud summad ka maksustamisele?

Vastus: Tavapäraselt tuleb taolistel juhtudel 2000 EUR kanda raamatupidamises  tekkepõhiselt kuluks. Erandiks on juhtumid, kus raha tagasisaamise tõenäosus (tagasinõudmine vargalt ja/või kaardi kasutajalt) on märkimisväärselt suur. Sellistel puhkudel kajastatakse kaotsiläinud summa nõudena konkreetse isiku vastu, kellelt raha loodetakse tagasi saada.

Raamatupidamises piisab kuludesse kandmiseks raamatupidamislikust õiendist ehk memoriaalorderist ning ei ole oluline, kas avaldus on politseile esitatud või mitte.

Maksustamisel tuleb hinnata iga konkreetse juhtumi asjaolusid ning asitõendeid eraldi. Maksukohuslane peab suutma tõestada, et ei ole raha kadumisega seotud ning on teinud omalpoolt kõik mõistliku rahasumma tagasisaamiseks. Ebapiisava või vastuolulise tõendusmaterjali puhul säilib oht, et kaotsi läinud rahasummat maksustatakse erisoodustusena või ettevõtlusega mitteseotud kuluna.

Tõestamiseks keerukamad on kindlasti juhtumid, kus raha on kaduma läinud viisil, kus kasutati kaardi PIN koodi jmt. Üldreeglina peaks politseisse tehtud avaldus olema piisavaks, et mitte maksustada kaotsi läinud rahasummat. Erandiks on juhtumid, kus (hilisem) uurimine tõestab maksukohustuslase seotuse raha kadumisega.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad