Varastatud pangakaart: ettevõte peab tõestama, et pole vargusega seotud

Kas ettevõttelt varastatud pangakaardiga välja võetud summad saab kuludesse kanda ning kas kaotsiläinud rahasummat ka maksustatakse, selgitas Äripäeva käsiraamatute foorumis BDO Eesti AS.

Küsimus: Ettevõtte pangakaart varastati. Selle avastamisel suleti pangakaart koheselt, kuid enne sulgemist jõuti sellega teha juba 2000 EUR väärtuses kulusid. Pangakaardi varguse kohta tehti politseile ka avaldus. Kas politseile tehtud avaldus on piisavaks dokumendiks varga poolt välja võetud/tasutud summade kuludesse kandmiseks? Kas sellisel juhul kuuluvad varastatud summad ka maksustamisele?

Vastus: Tavapäraselt tuleb taolistel juhtudel 2000 EUR kanda raamatupidamises  tekkepõhiselt kuluks. Erandiks on juhtumid, kus raha tagasisaamise tõenäosus (tagasinõudmine vargalt ja/või kaardi kasutajalt) on märkimisväärselt suur. Sellistel puhkudel kajastatakse kaotsiläinud summa nõudena konkreetse isiku vastu, kellelt raha loodetakse tagasi saada.

Raamatupidamises piisab kuludesse kandmiseks raamatupidamislikust õiendist ehk memoriaalorderist ning ei ole oluline, kas avaldus on politseile esitatud või mitte.

Maksustamisel tuleb hinnata iga konkreetse juhtumi asjaolusid ning asitõendeid eraldi. Maksukohuslane peab suutma tõestada, et ei ole raha kadumisega seotud ning on teinud omalpoolt kõik mõistliku rahasumma tagasisaamiseks. Ebapiisava või vastuolulise tõendusmaterjali puhul säilib oht, et kaotsi läinud rahasummat maksustatakse erisoodustusena või ettevõtlusega mitteseotud kuluna.

Tõestamiseks keerukamad on kindlasti juhtumid, kus raha on kaduma läinud viisil, kus kasutati kaardi PIN koodi jmt. Üldreeglina peaks politseisse tehtud avaldus olema piisavaks, et mitte maksustada kaotsi läinud rahasummat. Erandiks on juhtumid, kus (hilisem) uurimine tõestab maksukohustuslase seotuse raha kadumisega.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad