Kuidas kajastada bilansis tähtajalist hoiust?

Küsimus: Ettevõtte paigutas vaba raha tähtajalisele hoiusele üheks aastaks. Kas bilansipäeval tuleb kajastada tähtajaline hoius lühiajalise finantsinvesteeringu all hoiustatud raha väärtuses või bilansipäeva seisuga kogunenud intressituluga?

Vastus: RTJ 2 kohaselt  loetakse raha ekvivalentideks  lühiajalisi (üldjuhul kuni 3 kuud) kõrge likviidsusega investeeringuid, mida on võimalik konverteerida teadaoleva summa raha vastu ning millel puudub oluline turuväärtuse muutuse risk (näiteks lühiajalised deposiidid ja osalused rahaturufondides).

Deposiit, mille pikkuseks on üks aasta, seega raha ekvivalendiks ei loeta ning seetõttu tuleb see arvele võtmisel kajastada lühiajalise finantsinvesteeringuna.

Küll aga tuleb raamatupidamiskohustuslasel vastavalt Raamatupidamise seaduse §-le 15 majandusaasta aruande koostamisel inventeerida kõigi varade ja kohustuste saldod. Ning juhul, kui deposiidi tähtaeg saabub 3 kuu jooksul peale bilansipäeva tuleks antud deposiit kajastada raha ekvivalendina. Samuti juhul kui deposiiti on võimalik katkestada ning juhtkonnal on bilansipäeva seisuga kindel teadmine, et seda kavatsetakse teha, tuleks antud deposiit kajastada raha ekvivalendina. Muudel juhtudel on aga tegemist lühiajalise finantsinvesteeringuga.

Bilansipäeva seisuga kogunenud intressinõude peaks kajastama muu lühiajalise nõudena ning seda ainult juhul, kui juhtkonnal ei ole plaanis deposiiti varasemalt katkestada, sest reeglina sel juhul intresse välja ei maksta.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele BDO Eesti AS.
 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad