Kuidas kajastada bilansis tähtajalist hoiust?

Küsimus: Ettevõtte paigutas vaba raha tähtajalisele hoiusele üheks aastaks. Kas bilansipäeval tuleb kajastada tähtajaline hoius lühiajalise finantsinvesteeringu all hoiustatud raha väärtuses või bilansipäeva seisuga kogunenud intressituluga?

Vastus: RTJ 2 kohaselt  loetakse raha ekvivalentideks  lühiajalisi (üldjuhul kuni 3 kuud) kõrge likviidsusega investeeringuid, mida on võimalik konverteerida teadaoleva summa raha vastu ning millel puudub oluline turuväärtuse muutuse risk (näiteks lühiajalised deposiidid ja osalused rahaturufondides).

Deposiit, mille pikkuseks on üks aasta, seega raha ekvivalendiks ei loeta ning seetõttu tuleb see arvele võtmisel kajastada lühiajalise finantsinvesteeringuna.

Küll aga tuleb raamatupidamiskohustuslasel vastavalt Raamatupidamise seaduse §-le 15 majandusaasta aruande koostamisel inventeerida kõigi varade ja kohustuste saldod. Ning juhul, kui deposiidi tähtaeg saabub 3 kuu jooksul peale bilansipäeva tuleks antud deposiit kajastada raha ekvivalendina. Samuti juhul kui deposiiti on võimalik katkestada ning juhtkonnal on bilansipäeva seisuga kindel teadmine, et seda kavatsetakse teha, tuleks antud deposiit kajastada raha ekvivalendina. Muudel juhtudel on aga tegemist lühiajalise finantsinvesteeringuga.

Bilansipäeva seisuga kogunenud intressinõude peaks kajastama muu lühiajalise nõudena ning seda ainult juhul, kui juhtkonnal ei ole plaanis deposiiti varasemalt katkestada, sest reeglina sel juhul intresse välja ei maksta.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele BDO Eesti AS.
 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad