Õigusabi kindlustaja: riigilõivud takistavad põhiseaduse täitmist

Täna Eestis kehtivad riigilõivud on ebaproportsionaalselt suured, ütles D.A.S. Õigusabikulude Kindlustuse ASi juhatuse liige Maiko Kalvet kommenteerides eilset Riigikohtu otsust.

Riigikohtu üldkogu hinnang, et vaid kehtivate riigilõivumäärade langetamine tagab Eestis põhiseadusliku kohtusse pöördumise õiguse, on Kalveti sõnul väga tervitatav.

“See, et näiteks 30-eurose parkimistrahvi vaidlustamine kohtus maksab Eestis üle poole sellest summast ning mittevaralise nõudega hagi väljanõudmine ligi 320 eurot, annab kindla tagasikäigu inimeste innukusele oma õiguste eest seista,” ütles Kalvet.

“Oluliselt kõrgema elatustasemega Saksamaal maksab kuni 5000-eurose hagi väljanõudmine kohtus 363 eurot, kohtu riigilõiv ligikaudu 1200-eurose kahju väljanõudmisel on aga 165 eurot. Kui kohtuotsust hagi tagasivõtmise või kohtuvälise kokkuleppe korral ei tehta, makstakse Saksamaal kaks-kolmandikku riigilõivust hagejale tagasi, sest ka kohtu töö hulk väheneb,” tõi ta näite.

Õigusabikulude kindlustusseltsi juhi hinnangul on teine veelgi tõsisem probleem see, et Eestis „karistatakse“ kohtuvaidluse võitjat ebaõiglaselt kopsakate õigusabikuludega.

“Eestis on levinud kohtupraktika, kus vastaspoolelt ei mõisteta välja sugugi kogu õigusabikulu isegi siis, kui seadusega kehtestatud piirmäär seda võimaldaks. Tihti jäetakse iga poole menetluskulud tema enda kanda." selgitas Kalvet lisades, etebanormaalne on ka see, et kohtukuludehüvitis võib laekuda alles aasta pärast vaidluse lõppu, kuna nii kaua võib kesta eraldiseisev menetluskulude kindlaksmääramise vaidlus.

Kalveti kinnitusel ei täida seaduses sätestatud õigusabikulude hüvitamise piirmäärad oma eesmärki, vaid pigem tekitavad juurde ebaõiglust.

„Seadusandja on ilmselt püüdnud ära hoida seda, et advokaadid kirjutaksid oma teenuste eest ülepaisutatult suuri arveid ning rikastuks kohtus kaotajate arvelt,“ rääkis Kalvet.

„Kahjuks näitab kohtupraktika, et tulemuseks on oma õiguste eest seisva inimese "karistamine" suurte õigusabikuludega isegi siis, kui ta saavutab kohtus õiguse jalule seadmise. Hetkel maandab vaid ennetav õigusabikuludekindlustamine osaliselt need riskid nii kohtuvõidu kui ka -kaotuse korral, kuid see ei ole normaalne, et põhiseadusliku kohtusse pöördumise õiguse tagamiseks tuleb osta kindlustus,“ nentis ta.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Palk

Merit Palk on kaasaegne pilvetehnoloogias palgaprogramm, kus professionaalsed võimalused on ühendatud kasutamise lihtsusega. Teil pole vaja süveneda erinevate tasude ja maksude arvestamise nüanssidesse, kogu tarkus on programmis olemas ning tulemus alati 100% õige.

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Valdkonna tööpakkumised

MERKO otsib raamatupidamise osakonda RAAMATUPIDAJAT

Merko Ehitus Eesti AS

18. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad