Õigusabi kindlustaja: riigilõivud takistavad põhiseaduse täitmist

Täna Eestis kehtivad riigilõivud on ebaproportsionaalselt suured, ütles D.A.S. Õigusabikulude Kindlustuse ASi juhatuse liige Maiko Kalvet kommenteerides eilset Riigikohtu otsust.

Riigikohtu üldkogu hinnang, et vaid kehtivate riigilõivumäärade langetamine tagab Eestis põhiseadusliku kohtusse pöördumise õiguse, on Kalveti sõnul väga tervitatav.

“See, et näiteks 30-eurose parkimistrahvi vaidlustamine kohtus maksab Eestis üle poole sellest summast ning mittevaralise nõudega hagi väljanõudmine ligi 320 eurot, annab kindla tagasikäigu inimeste innukusele oma õiguste eest seista,” ütles Kalvet.

“Oluliselt kõrgema elatustasemega Saksamaal maksab kuni 5000-eurose hagi väljanõudmine kohtus 363 eurot, kohtu riigilõiv ligikaudu 1200-eurose kahju väljanõudmisel on aga 165 eurot. Kui kohtuotsust hagi tagasivõtmise või kohtuvälise kokkuleppe korral ei tehta, makstakse Saksamaal kaks-kolmandikku riigilõivust hagejale tagasi, sest ka kohtu töö hulk väheneb,” tõi ta näite.

Õigusabikulude kindlustusseltsi juhi hinnangul on teine veelgi tõsisem probleem see, et Eestis „karistatakse“ kohtuvaidluse võitjat ebaõiglaselt kopsakate õigusabikuludega.

“Eestis on levinud kohtupraktika, kus vastaspoolelt ei mõisteta välja sugugi kogu õigusabikulu isegi siis, kui seadusega kehtestatud piirmäär seda võimaldaks. Tihti jäetakse iga poole menetluskulud tema enda kanda." selgitas Kalvet lisades, etebanormaalne on ka see, et kohtukuludehüvitis võib laekuda alles aasta pärast vaidluse lõppu, kuna nii kaua võib kesta eraldiseisev menetluskulude kindlaksmääramise vaidlus.

Kalveti kinnitusel ei täida seaduses sätestatud õigusabikulude hüvitamise piirmäärad oma eesmärki, vaid pigem tekitavad juurde ebaõiglust.

„Seadusandja on ilmselt püüdnud ära hoida seda, et advokaadid kirjutaksid oma teenuste eest ülepaisutatult suuri arveid ning rikastuks kohtus kaotajate arvelt,“ rääkis Kalvet.

„Kahjuks näitab kohtupraktika, et tulemuseks on oma õiguste eest seisva inimese "karistamine" suurte õigusabikuludega isegi siis, kui ta saavutab kohtus õiguse jalule seadmise. Hetkel maandab vaid ennetav õigusabikuludekindlustamine osaliselt need riskid nii kohtuvõidu kui ka -kaotuse korral, kuid see ei ole normaalne, et põhiseadusliku kohtusse pöördumise õiguse tagamiseks tuleb osta kindlustus,“ nentis ta.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad