Emeriitprofessor: töölepingu seadus tuleb ümber teha

Töölepingu seadus vajaks kiire kõpitsemise asemel põhjalikku läbi vaatamist, leiab Tartu Ülikooli emeriitprofessor Heino Siigur.

Siigur möönab, et  5. aprillil Ametiühingute Keskliidu poolt sotsiaalministeeriumile saadetud töölepingu seaduse muudatuste pakett väärib kahtlematult toetust, kuid sellest on vähe, sest läbi vaadata tuleks kogu töölepingu seadus.

"Töösuhteid sätestav seadus peab olema sõnastuselt, struktuurilt ja normitehniliselt arusaadav igale põhiharidusega isikule ja tööandjale. Seaduse kehtiv sõnastus ja struktuur teeb selle aga raskesti arusaadavaks ja väärtõlgendusi põhjustavaks isegi juristile," märkis emeriitprofessor. 

Siigur viitab, et seaduses puuduvad näiteks põhimõistete määrangud ning ka seaduse struktuur on vastuoluline. "Täpsus poolte põhiõiguste ja kohustuste määratlemisel ei saa olla takistuseks töösuhete paindlikul sätestamisel. Tuleb otsustada, mida on vajalik sätestada seadusega, mida seadusele alluvate aktidega, mida kollektiiv- ja töölepinguga," selgitas Siigur.

Kehtivas seaduses on Siiguri sõnul ka rida sätteid, mis on kahjulikud tööandjale. "Töösuhete paindlik sätestamine eeldab tööandjate ja töötajate kompromissi, vajadusel riigi vahendusel," ütles emeriitprofessor.

Samuti kritiseeris ta seaduse vastuolulist struktuuri. "Töösuhete sätestamise võib küll lugeda eraõiguse valdkonda kuuluvaks. kuid lubamatu on eraõiguse samastamine võlaõigusega ja seetõttu võlaõiguse sätete ulatuslik kasutamine töösuhete sätestamisel," märkis Siigur.

"Seega tekib küsimus, kas teha kiirustades mõned parandused ja täiendused või seaduse korralikult läbi vaadata kogu töölepingu seadus, mis nõuab rohkem aega."

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad