Kuidas jaguneb autoriõigus renditöösuhtes?

Enne renditööjõu kasutamist tuleb sõlmida kokkulepe ka selle kohta, kellele kuuluvad renditöötaja loodud autoriõigusega kaitstava teose varalised õigused, kirjutab Äripäeva käsiraamatute foorumis rubriigis Autor annab nõu advokaadibüroo Tark Grunte Sutkiene vandeadvokaat Piret Luiga.

 Renditöö on muutunud populaarseks IT-ettevõtetes, kus töö tulemuseks võib olla arvutiprogrammi või selle osa loomine. Teistes valdkondades on selliseks renditöö loominguks näiteks kirjutised, analüüsid jms.

Renditöö käigus valminud autoriõigusega kaitstavate tööviljade puhul ei ole aga nendega seotud varaliste õiguste jagamisel huvilisi kaks nagu tavalise töösuhte puhul, vaid kolm: renditöötaja, tema tööandja ja kasutajaettevõtja. Sisuline loometegevus on renditöötaja ülesanne, kuid nn kasutajaettevõtja finantseerib ettevõtmist, loob tingimused loometööks, annab korraldusi.

Renditöösuhte tööandja panus piirdub renditöötaja kasutada andmisega. Samas sätestab autoriõiguse seadus, et töölepingu alusel oma otseste tööülesannete täitmisel loodud teose autori varalised õigused teose kasutamiseks tööülesannetega ettenähtud eesmärgil ja piirides lähevad üle tööandjale. Autoriõiguse seadusest tuleneb ka, et tööülesannete täitmisel või tööandjalt saadud juhiseid järgides loodud arvutiprogrammi ainulitsents kõigi varaliste õiguste teostamiseks kuulub tööandjale. Kokkuleppe puudumisel annab seadus trumbi renditöösuhte tööandjale, kes oma panust arvestades väärib teose varalisi õigusi või ainulitsentsi vahest kõige vähem.

Alternatiivne tõlgendus lubaks õigused anda kasutajaettevõtjale, käsitledes teda tööandjana autoriõiguse seaduse mõttes, kuid see eeldab seaduse loomingulist tõlgendamist, mis ei tarvitse kohtuvaidluses kinnitust leida.

Soovitus: enne renditööjõu kasutamist sõlmige kokkulepe ka selle kohta, kellele kuuluvad renditöötaja loodud autoriõigusega kaitstava teose varalised õigused. Vastasel korral võib hilisemas vaidluses selguda, et seadus ei paku piisavalt selget ja õiglast lahendust.

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Piret Luiga

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

STORA ENSO PACKAGING AS otsib RAAMATUPIDAJAT ja VANEMRAAMATUPIDAJAT

Tammiste Personalibüroo OÜ

13. november 2018

Uudised

Tööriistad