Ametiühingud: töötajate kaitset tuleb tõhustada

Ametiühingute Keskliit saatis sotsiaalministeeriumile töölepingu seaduse muudatusettepanekute paketi, mille eesmärk on tagada töötajate tõhusam kaitse.

Ametiühingute Keskliidu esimehe Harri Taliga sõnul näevad ametiühingute juristid päevast päeva, kuidas seaduse ebatäpsused ja vigased tõlgendused jätavad töötaja põhjendamatult kaitsetusse olukorda.

“Leiame, et aeg on seaduse parandamiseks küps. Meie olulisemad ettepanekud on seotud töötajate õiguste kaitsega töölepingu lõpetamisel ning töötasuga,” ütles Taliga.
 
“Täna levib praktika, kus tööandja ei põhjenda töölepingu ülesütlemist – sageli on tegemist lepingu ebaseadusliku lõpetamisega, samas aitaks ülesütlemise põhjendamine ära hoida asjatuid vaidlusi. Tööandjate seaduskuulekuse tõstmiseks on vaja sätestada ka põhimõte, et ebaseaduslikult üles öeldud tööleping lõpeb mitte ülesütlemisavalduses toodud kuupäeval, vaid pärast töövaidluskomisjoni või kohtu otsust,” kirjeldas Taliga töölepingu ülesütlemisega seotud ettepanekuid.
 
Töötasu on teine suur valdkond, mis vajab Taliga sõnul töövaidluste arvu vähendamiseks täpsustamist. Ametiühingute ettepanekuid toetab ka äsjane Riigikohtu lahend, mis selgelt ütleb, et tööandjal pole õigust koondada töötajat, kes ei nõustu palgakärpega.
 
“Suurenema peab ka tööandja vastutus seaduse ja lepingute rikkumise eest. Meie praktika näitab, et tihti lähevad tööandjad teadlikult seaduse rikkumise teed – selle eest määratavad trahvid on võrreldes teiste Euroopa riikidega naeruväärselt madalad ega motiveeri paljusid tööandjaid seaduskuulekusele,” nentis ametiühingujuht.
 
Taliga sõnul loodab Ametiühingute Keskliit alustada läbirääkimisi partneritega aprilli lõpus või mai algul, et seaduse muudatused veel käesoleval aastal vastu võetaks.

Ametiühingute Keskliit esitas 2011. aasta aprillis sotsiaalministeeriumile ettepanekud tööõigusaktide muutmiseks, milles sisaldusid muuhulgas järgmised ettepanekud:

1.täiendada töölepingu seadust paragrahviga, mis ühemõtteliselt kohustab kohaldama töötajale soodsamat sätet juhul, kui sätted on vastuolus

2.sätestada põhimõte, et töötaja keeldumine töötasu vähendamisest ei anna tööandjale alust töölepingu ülesütlemiseks

3.ühemõtteliselt sätestada, et majanduslikult raskes olukorras tööandja, kes on ajutiselt vähendanud töötasu, peab töötajale maksma vähemalt üleriigilise kuutöötasu alammäära

4.suurendada viivist töötasu või lõpparve väljamaksmisega viivitamise eest vähemalt 0,5 protsendini iga maksmisega viivitatud päeva eest

5.kahekordistada tööandja vastutuse määrasid töölepingu seaduse rikkumise eest

6.sätestada põhimõte, et ebaseaduslikult üles öeldud tööleping lõpeb päeval, mil töövaidlusorgan teeb asjakohase otsuse

7.kohustada tööandjat põhjendama ülesütlemisavalduses töölepingu ülesütlemist

8.võimaldada töötajal pöörduda töövaidlusorganisse alusetu koondamise tuvastamiseks pärast töölepingu lõppemist, et välistada võimalus, kus tööandja loob näilise koondamisolukorra etteteatamisaja jooksul

9.näha tööandjale ette vastutus juhuks, kui viimane jätab väljastamata tõendi töösuhte lõppemise kohta, mida töötajalt nõuab Töötukassa

10.kehtestada hoiatuse kehtivusaeg, et osapooled teaksid, kui kaua saab tööandja tugineda hoiatusele töölepingu ülesütlemisel

11.keelata tööandjal nõuda koolituskulude hüvitamist töötajalt, kes peab perioodiliselt läbima seadusega nõutud koolituse, tulenevalt tööandja tegevuse eripärast

12.keelata väljatöötamata põhipuhkuse tasu tagasinõudmine juhul, kui töötaja ütleb töölepingu üles tööandja rikkumise tõttu

13.sätestada töötajate töölepingute üleminek seniselt teenusepakkujalt uuele
tööandjale elutähtsate teenuste osutamisel, mida korraldatakse tähtajaliste avalike hangete alusel (reisijatevedu, jäätmekäitlus jt)

14.lugeda ettevõtte rendile või üürile andmine ettevõtte üleminekuks, millega võetakse üle ka kõik töölepingud

15.sätestada töötuskindlustuse seaduses 2008.a. kolmepoolses kokkuleppes fikseeritud töötuskindlustushüvitiste määrad (70% esimesel 100 töötuse päeval ning 50% alates 101. päevast) ning näha ette võimalus pikendada sügava majanduskriisi tingimustes töötuskindlustushüvitiste maksmise perioodi kolme kuu võrra.
 
Loe esiletoodud ettepanekute selgitusi
SIIT. 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad