Töövaidluste arv on kahanenud 40%

Töövaidlusavalduste arv on võrreldes 2009. aastaga vähenenud 40% - nende hulk on langenud samale tasemele kui kriisieelsel 2008. aastal.

Kui 2009. aastal esitati 6371 avaldust, siis 2010. aastal oli see number 3803 avaldust, teatas tööinspektsioon.

Sagedamini esitati läbi töövaidluskomisjoni nõudeid töölepingu ülesütlemise vaidlustamiseks, töötamise ajal maksmata töötasude ning maksmata puhkusetasude saamiseks.

„Töövaidluste arv on üks indikaatoreid, mis näitab olukorda majanduses. Kui majanduses on olukord keeruline, mõjutab see ka töösuhteid ja töövaidlused on kerged tekkima. Seda ilmestab 2009.aasta, kui majandus oli madalseisus ja töövaidluste arv oli kõikide aegade suurim. Kui 2010.aastal hakkas majanduses paremini minema, vähenes ka töövaidluste arv,” selgitas Tööinspektsiooni töösuhete osakonna juhataja Niina Siitam töövaidluste arvu vähenemist tervelt 40% võrra.

Lisaks tõi Siitam välja ka tõsiasja, et ilmselt on uus töölepingu seadus tänaseks saanud nii töötajatele kui ka tööandjatele selgemaks ning ka see aitab kaasa töövaidluste arvu vähenemisele.

Ametialade lõikes laekus avaldusi kõige rohkem ehitustöölistelt, autojuhtidelt, müüjatelt/klienditeenindajatelt, kokkadelt, projektijuhtidelt, raamatupidajatelt, koristajatelt, müügijuhtidelt. „Sageli võetakse just ehituses, transpordis, kaubanduses ja teeninduses tööle juhutöötajaid, kelle töösuhe kestab lühikest aega ja nende töölepingute sõlmimise või sealsete tingimuste täitmisega ei viitsita vaeva näha,” selgitas Siitam. 

Laialdast kasutamist leiavad kodanike poolt tööinspektsiooni pakutavad nõustamisteenused. Juristide infotelefonile 640 6000 helistati 2010. aastal  59 140 korral ning õigusalasel nõustamisel käis 6669 kodanikku. Enim segadust tekitavateks teemadeks on töölepingu ülesütlemine, keskmise töötasu, puhkusetasu ja haigushüvitiste maksmine ning see, kuidas käituda juhul kui tööandja ei anna tööd, ei maksa töötasu õigeaegselt või ei maksa seda üldse.  

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad