Mikroettevõtja: riik leiutab jalgratast

Alustava ja väikeettevõtja jaoks on kõik vajalikud raamatupidamisvõimalused juba olemas. Jalgratta leiutamise asemel oleks neid vaja vaid täiustada ning ettevõtjaid koolitada, leiab mikroettevõtja Janno Tults.

Raamatupidamise tegemiseks on vaja ettevõjtaid rohkem harida. Saatke ettevõtjad sundkoolitusele, sest kui nad kasvavad, on neil ikkagi vaja raamatupidamisest midagi taibata. Vabandan, aga raamatupidamine pole nii lihtne, et 1-2-3 ja valmis! Muidugi see pole ka midagi väga keerulist, aga põhiasjad on vaja tekkepõhise raamatupidamise juures selgeks õpetada nii või naa. Või tahetakse minna üle kassapõhisele raamatupidamisele? Pole probleemi, kõik on olemas.

Raamatupidamise võimalused on juba olemas

Väikeettevõtjate jaoks, ärgu pahandatagu, teen reklaami - on tõesti olemas kasvõi Merit Aktiva 100, mis maksab umbes 35 € (sh km) aastas ning põhilised asjad saab seal väga hästi ära tehtud. Pole vaja eraldi raamatupidajat palgata, kui siis ainult natuke konsulteerimiseks, mida vajab ka riiklik raamatupidamissüsteem. Kui tahetakse väikeettevõtjad viia üle kassapõhisusele, siis tehtagu seesama maksuameti e-vorm (inimestest ehk füüsilisest isikutest ettevõtjate ettevõtlustulu deklaratsiooni osa) ka juriidilistele isikutele kättesaadavaks.

Deklaratsioonide täitmiseks on vaja asja vaid natuke täiustada

Öeldakse, et ettevõtja ei oska täita deklaratsioone. Äkki paneks siis e-maksuametis kohe deklaratsioonide juurde ka juhendid (nt rea lõppu küsimärk, millele vajutades jõudab vajaliku infoni), selle asemel, et need viited panna kuhugi nurga taha peitu. Olen pidanud keset deklaratsiooni täitmist vägagi palju ringi ekslema, et kuskilt MTA kodulehelt see juhend üles leida.

Tegelikult on e-maksuametis juba nagunii meeldetuletus olemas, punaselt lausa, et 10. kupäev on TSD tähtaeg, 20. kuupäevon KMD tähtaeg jms. Vaja ainult e-maksuametisse sisse logida. Maksuameti kodulehel on ka olemas kalender selle kohta, mis deklaratsioon ning millal tuleb esitada. Hilinejatele võiks deklaratsioonide teavitus olla automaatne - riik saadab kohe ettevõtjale regkood@eesti.ee vm äriregistris esitatud aadressil teate, et nüüd on vaja esitada TSD aruanne, nüüd vaja KM aruanne (kui on km kohustuslane) jne, kui see on tähtajaks esitamata jäänud.

Riiklikku raamatupidamist vajavad suurerakonnad ise

Kui muidugi väga tahetakse midagi riiklikult teha, siis võetagu erakondade raamatupidamised kontrolli alla – nii väikesed nagu EKD, EIP kui ka suured, nagu RE, KE, IRL jne. Probleeme on maksuvõlgade ja muugagi piisavalt olnud, et oleks põhjust kontrollida ja neid järgi aidata. Kusjuures selliseid võlgu on just pigem suurerakondadel, mitte väikestel. Väikesed on oma võlgadega ilusti toime tulnud ilma, et neid võlausaldajad avalikkuse ette tirivad, erinevalt mõnest suurest.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Janno Tults

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

PLAYTECH ESTONIA OÜ is hiring a SENIOR ACCOUNTANT in Tartu

Playtech Estonia OÜ

04. jaanuar 2019

Uudised

Tööriistad