Mille poolest erineb vaikiv seltsing tavalisest seltsingust?

Kes on vaikiv seltsinglane ja millised on tema õigused, selgitas Äripäeva käsiraamatute rubriigis Autor annab nõu adovaadibüroo VARUL advokaat Marko Kairjak.

Riigikohtu tsiviilkolleegiumi 5. oktoobri 2010. a otsus asjas 3-2-1-52-10 on märkimisväärne vaikiva seltsingu (vt võlaõigusseaduse (VÕS) § 610 lg 1) sisustamise seisukohalt. VÕS-i § 610 lõike 1 kohaselt kohustub vaikiva seltsingu lepinguga vaikiv seltsinglane tegema teatud panuse ettevõtte või selle osa majandamisse, ettevõtja aga kohustub vaikivale seltsinglasele maksma tema panusele vastava osa kasumist.

Kui n-ö tavalise seltsingu (VÕS § 580jj) puhul on pooled asjakohases seltsingulepingus sõnaselgelt kokku leppinud ühises tegutsemises (ehk seltsing on nähtav ka väljapoole), siis vaikiva seltsingu puhul on kolmandatele isikutele nähtav vaid üks isik, kes teeb enamasti mingeid tehinguid ja toiminguid, ent sisesuhtes tegutseb ühise eesmärgi nimel mitu isikut.

Nii möönis Riigikohus, et vaikiva seltsinglasena võib käsitleda isikut, kes otsis ühingu aktsiatele ostja, tegeles läbirääkimistega, ent soovist varjata ühingu aktsionäride eest enda tegevust, ei osalenud lepingu sõlmimisel (s.o aktsiate müügilepingu osalistele tema osalus välja ei paistnud).

Oluline on siinkohal märkida, et tsiviilkolleegiumi hinnangul ei kohustu seltsinglased vastastikusteks sooritusteks, vaid nendeks kohustusteks, mis on suunatud ühise eesmärgi saavutamisele. Seega ei ole seltsingu ega ka vaikiva seltsingu iseloomulikuks tunnuseks mingi tasu maksmine, vaid seltsingu tegevuse tulemusena tekkinud kasumi (ja seega ka majandusliku riski) jagamine: kui seltsingul läheb majanduslikult hästi, on võimalik jaotada saadud kasumit; kui läheb halvasti, tekib katmist vajav kahjum.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Marko Kairjak

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad