Mis aja jooksul aegub laenunõue?

Küsimus: Kas on laenunõuetele on mingi aegumise tähtaeg nagu tavalistest tehingutest tekkinud nõuetel? Näiteks: Laenu tagastamise tähtaeg oli 31.12.2003. Laenu ei tagastatud. Laenuandja ei ole siiani esitanud avaldust nõude täitmiseks.

Vastus: Tehingust tulenevad nõuded aeguvad reeglina kolme aastaga. Aegumisi reguleerivad TsÜS §§-d 142-169. Olulisem on siinkohal järgmine:

* Aegumine algab hetkest, mil kohustus muutus sissenõutavaks.

* Kohustus muutub sissenõutavaks hetkest, mil õigustatud isikul tekkis õigus nõuda selle täitmist (laenu tagastamise tähtpäev).

Erisused, mida tuleb arvestada (tegemist ei ole ammendava loeteluga):

1. Korduvate kohustuste täitmisel suunatud nõude aegumise tähtaeg on kolm aastat iga üksiku kohustuse jaoks (näiteks ositi laenu korral aegub iga osamakse eraldi);

2. Kui nõuet on kohtuotsusega (või kohtuliku kokkuleppega) tunnustatud või tuleneb see muust täitedokumendist (mida kohtutäitur võtaks koheselt täitmisele) on selle aegumistähtaeg 30 aastat;

3. Aegumine katkeb ja algab uuesti kohustatud isiku poolt nõude tunnustamisega – nõude tunnustamine võib seisneda õigustatud isikule võlgnetava osalises tasumises, intressi maksmises, tagatise andmises või muus teos (igasugune võlgniku faktiline käitumine, mis ühemõtteliselt kinnitab nõude olemasolu);

4. Aegumine peatub ajaks, mil kohustatud isikul on kokkuleppel õigustatud isikuga ajutiselt õigus keelduda kohustuse täitmisest, eelkõige, kui talle on antud täiendav tähtaeg täitmiseks;

5. Nõude aegumine peatub õigustatud ja kohustatud isiku vahel peetavate läbirääkimiste toimumise ajaks, kui läbirääkimisi peetakse nõude või asjaolu üle, millest nõue võib tuleneda.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele BDO Eesti AS.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad