Mis aja jooksul aegub laenunõue?

Küsimus: Kas on laenunõuetele on mingi aegumise tähtaeg nagu tavalistest tehingutest tekkinud nõuetel? Näiteks: Laenu tagastamise tähtaeg oli 31.12.2003. Laenu ei tagastatud. Laenuandja ei ole siiani esitanud avaldust nõude täitmiseks.

Vastus: Tehingust tulenevad nõuded aeguvad reeglina kolme aastaga. Aegumisi reguleerivad TsÜS §§-d 142-169. Olulisem on siinkohal järgmine:

* Aegumine algab hetkest, mil kohustus muutus sissenõutavaks.

* Kohustus muutub sissenõutavaks hetkest, mil õigustatud isikul tekkis õigus nõuda selle täitmist (laenu tagastamise tähtpäev).

Erisused, mida tuleb arvestada (tegemist ei ole ammendava loeteluga):

1. Korduvate kohustuste täitmisel suunatud nõude aegumise tähtaeg on kolm aastat iga üksiku kohustuse jaoks (näiteks ositi laenu korral aegub iga osamakse eraldi);

2. Kui nõuet on kohtuotsusega (või kohtuliku kokkuleppega) tunnustatud või tuleneb see muust täitedokumendist (mida kohtutäitur võtaks koheselt täitmisele) on selle aegumistähtaeg 30 aastat;

3. Aegumine katkeb ja algab uuesti kohustatud isiku poolt nõude tunnustamisega – nõude tunnustamine võib seisneda õigustatud isikule võlgnetava osalises tasumises, intressi maksmises, tagatise andmises või muus teos (igasugune võlgniku faktiline käitumine, mis ühemõtteliselt kinnitab nõude olemasolu);

4. Aegumine peatub ajaks, mil kohustatud isikul on kokkuleppel õigustatud isikuga ajutiselt õigus keelduda kohustuse täitmisest, eelkõige, kui talle on antud täiendav tähtaeg täitmiseks;

5. Nõude aegumine peatub õigustatud ja kohustatud isiku vahel peetavate läbirääkimiste toimumise ajaks, kui läbirääkimisi peetakse nõude või asjaolu üle, millest nõue võib tuleneda.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele BDO Eesti AS.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

PRYSMIAN GROUP BALTICS AS otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Prysmian Group Baltics AS

01. august 2018

Uudised

Tööriistad