EVEA: RIKi uus raamatupidamisteenus ei ole vastuvõetav 

Eesti Väike- ja Keskmiste Ettevõtjate Assotsiatsioo saatis justiitsministeeriumile märgukirja, milles EVEA kritiseerib RIKi poolt loodavat väikeettevõtetele mõeldud e-raamatupidamiskeskkonda.

Nädalapäevad tagasi said kõik Eesti väikeettevõtted Registrite ja Infosüsteemide Keskuselt e-maili, milles tutvustati ideed korraldada väikeettevõtete raamatupidamist e-äriregistris või e-maksuametis. Kuigi algselt räägitakse tasuta teenusest, küsitakse RIK’i küsimustikus, kas ettevõtja oleks valmis selle eest ka tasuma.

EVEA on saatnud justiitsministeeriumile märgukirja, milles juhib tähelepanu põhimõttelistele probleemidele.

EVEA president Marina Kaasi sõnul ei ole see idee vastuvõetav vähemalt kolmel põhjusel:

1. Riik ei tohiks siseneda ettevõtlusturule tavapäraste teenustega ja pakkuda seeläbi kõlvatut konkurentsi samal alal tegutsevatele ettevõtjatele, antud juhul – raamatupidamis- ja IT-firmadele.

Kavandatud raamatupidamise korraldamise keskkond, tarkvara  ja klienditugi oleksid selgelt riigipoolne kõlvatu konkurents erasektorile, sest turutõrget antud valdkonnas ei ole ning samu teenuseid pakuvad arvukad heal professionaalsel tasemel erafirmad. Uue teenuse arendamiseks ja pakkumiseks kasutataks sel juhul maksumaksjate (s.h. turult väljatõrjutavate ettevõtete) raha ja sellise teenuse turulepaiskamine tasuta või eriti soodsa hinnaga oleks turusolkimine. Samas tasulise avaliku raamatupidamisteenuse puhul oleks tegu juba kord eelarvest kinni makstud tegevuse eest teistkordse  tasu küsimisega.

"Kahjuks ei ole tegemist esimese riigipoolse katsega osutada ettevõtjatele kõlvatut konkurentsi. Näiteid reaalsest majanduselust võib leida näiteks turismi, koolituse ja konsultatsiooni sektorites.  EVEA on ka varem protestinud riigi konkureerimise vastu erasektoriga," ütles Kaas.

2. Riiklikust e-raamatupidamisest on vaid üks samm totaalse riigikontrollini ettevõtete üle.

Riigi hallatavat raamatupidamiskeskkonda kasutavate ettevõtete majandustehingute pisimadki üksikasjad  oleksid pidevalt kontrollitavad ja jälgitavad ilma, et asjaosalised ettevõtted seda isegi teaksid. Kindlasti suureneks oluliselt ka oht, et ettevõtete konfidentsiaalne info lekiks ning satuks valedesse kätesse. Tekib oht, et ettevõtja kaotab igasuguse privaatsuse.

3. Kahtlusi tekitab pakutava süsteemi lisandväärtus ja klienditoe kvaliteet. Juba täna on turul olemas arvukalt tasuta majandustarkvara lahendusi pisifirmadele. Ka tasuliste raamatupidamise lahenduste ja teenuste  puhul ei ole nende maksumus väikeettevõtjale peamiseks probleemiks ja kuluartikliks. Võimalik uus loodav lahendus viiks aga kindlasti riigieelarvest korraga suure summa raha ning vajaks ka mahukaid ülalpidamiskulusid. Kust leiaks riik suurema ja parema kompetentsi raamatupidamise valdkonnas ning milleks peaks dubleerima turul hästi kättesaadavat teenust?

EVEA rõhutab oma pöördumises , et e-riik ei tohi minna vastuollu ettevõtlusvabadusega.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

Uudised

Tööriistad