Riskijuhtimine ja mustad luiged

Riskijuhtimine on viimase kriisi ajal tõusnud teemaks, millele pööratakse rohkem tähelepanu ja millest räägitakse rohkem. Indrek Maripuu teeb portaalis Juhtimine.ee sissevaate Nicholas Talebi bestsellerisse "Must luik".??

Enne Austraalia avastamist olid vana maailma elanikud veendunud, et kõik luiged on valged – kogemus oli seda neile õpetanud. Peale mustade luikede nägemist hakati ka neid loomulikuks pidama. Endine finantsist ja mitme menuka raamatu autor Nassim Nicholas Taleb ütleb, et täpselt samad mustad luiged domineerivad ka organisatsioonide riskijuhtimise praktikas.

Must luik on ebatõenäoliselt aset leidev sündmus, mida iseloomustab kolm omadust:

    * See ei ole etteennustatav, sest on erinev senisest reaalsusest.
    * Selle mõju on tohutu.
    * Peale selle toimumist, me leiame sellele selgituse, mis muudab tagantjärgi selle sündmuse juhtumise tõenäosuse väiksemaks ja ennustatavuse suuremaks kui see tegelikult oli.

Talebi hinnangul on suurepärased musta luige näited Google edulugu, 11 septembri terrorirünnakud ja üleilmne finantskriis.

Sellised sündmused on ootamatud, kuna me anname järelduste ja otsuste tegemisel faktiteadmistele liiga suure osakaalu ning elame illusioonis, et mõistame asjade toimumise põhjuseid ja saame aru kuidas inimesed mõtlevad.

Taleb väidab, et just sellised - väikese tõenäosuse, kuid suure mõjuga sündmused – on need, mis mõjutavad organisatsioonide käekäiku järjest enam. Just seetõttu on klassikaline riskijuhtimine üha vähem mõistlik.

See on peamiselt tingitud kahest vastandlikust arengust:

* Tehnoloogia areng ja üleilmastumine on muutnud maailma järjest keerulisemalt toimivaks terviklikuks süsteemiks.
   
* Meie aju on programmeeritud fakte, sündmuseid ja tegevusi üldistama ja lihtsustama, vaid siis suudame neid hoomata ja järeldusi teha. Sageli aga jäävad just seetõttu mustad luiged meie fookusest välja.

Riskide edukaks juhtimiseks soovitab Taleb esmajoones loobuda neljast üldlevinud väärarusaamast:

    * Usume, et suudame ootamatuid sündmusi ette näha.
    * Usume, et mineviku uurimine aitab meil riske juhtida.
    * Usaldame matemaatikat rohkem kui psühholoogiat ja arvame, et inimesed käituvad ratsionaalselt.
    * Usume, et efektiivsusele keskendumine on omanike huvides ja muudame seeläbi organisatsioonid „õhukeseks“ ja haavatavaks.

Eelnevat arvestades peaks riskijuhtimine keskenduma oma haavatuse vähendamisele, mitte looma metoodikaid toitmaks illusiooni, et me saame sotsiaalsetest ja majanduslikest arengutest aru ning suudame neid ennustada.

Seega - ära murra pead riski realiseerumise võimalikkuse üle, vaid taga, et selle realiseerumise korral suudate tagajärgedega hakkama saada.

Osale arutelus

  • Indrek Maripuu, Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad