Eesti ettevõtete kasum mullu kahekordistus

Esialgsetel andmetel oli mullu Eesti ettevõtlussektori kogukasum kaks miljardit eurot (30,9 miljardit krooni), mis oli ligi kaks korda suurem kui aasta varem.

Samas võrreldes 2008. aastaga vähenes kasum enam kui viiendiku ja rekordilise 2007. aastaga võrreldes ligi 40% võrra, teatas statistikaamet.

Võrreldes 2009. aastaga suurenes kasum enamikul tegevusaladel. Ligi kolmandiku ettevõtlussektori kogukasumist andis töötlev tööstus. Selle tegevusala pea kolmekordse kasumikasvu taga on eelkõige kasvanud eksport. Kahjumisse jäi 2010. aastal taime- ja loomakasvatuse ning hariduse tegevusala.

Ettevõtted müüsid mullu kaupu ja teenuseid 35,3 miljardi euro (552 miljardi krooni) eest, mis oli kümnendik rohkem kui aasta tagasi. Kogu ettevõtluse müügitulus kõige suurema osatähtsusega hulgi- ja jaekaubanduses ning töötlevas tööstuses kasvas müügitulu vastavalt 6% ja 26%. Enim suurenes müügitulu metsamajanduses (77%) ja vähenes ehituses (15%).

Ettevõtete kulud suurenesid 2009. aastaga võrreldes 8%. Tööjõukulud aga vähenesid 7% ning sama palju vähenes ka tööga hõivatud isikute ja töötatud tundide arv. See on kasvatanud ettevõtete tootlikkusnäitajaid (tööviljakus, tööjõukulude ja tunnitootlikkus).

Ettevõtlussektori tööviljakus puhta lisandväärtuse alusel (puhas lisandväärtus jagatud hõivatute arvuga) suurenes 18%, samas ettevõtete keskmine tööjõukulu hõivatu kohta jäi 2009. aasta tasemele. Ettevõtete puhas lisandväärtus oli 2010. aastal 6,2 miljardit eurot (96,3 miljardit krooni), mis oli kümnendiku suurem kui aasta varem.

Ettevõtlussektori investeerimisaktiivsus oli jätkuvalt madal. Ettevõtted investeerisid 1,5 miljardit eurot (23,9 miljardit krooni), mis oli neljandik vähem kui aasta varem. Samas on muutunud investeeringute struktuur. Kui varasematel aastatel tehti suurem osa investeeringutest hoonete ja rajatiste soetamiseks või rekonstrueerimiseks, siis 2010. aastal tehti ligi pool investeeringutest masinatesse ja seadmetesse.

Suuremad investeerijad olid energeetika-, töötleva tööstuse ning veonduse ja laonduse ettevõtted, nende kolme tegevusala ettevõtted tegid poole ettevõtete koguinvesteeringutest. Võrreldes 2009. aastaga suurenesid investeeringud vaid masinate ja seadmete soetamiseks (25%), teised investeeringud vähenesid.

Ettevõtlussektoris 2010. aasta II kvartalist alanud müügitulu kasv kiirenes aasta lõpus veelgi. IV kvartalis müüsid ettevõtted kaupu ja teenuseid 9,7 miljardi euro (152 miljardi krooni) eest, mis oli jooksevhindades 21% rohkem kui aasta varem samal ajal (II ja III kvartalis oli kasv vastavalt 6% ja 15%).

Eelmise aasta IV kvartal oli pöördepunktiks ka investeerimises, mil ligi kaks ja pool aastat kestnud investeeringute vähenemine võrreldes eelmise aasta sama kvartaliga pöördus kasvule. Ettevõtted investeerisid IV kvartalis 510 miljonit eurot (8,0 miljardit krooni), mis oli kümnendiku rohkem kui 2009. aasta IV kvartalis.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad