Kompromissiuks maksuhalduriga irvakil

Maksuvaidlustes võiks rohkem kompromisse olla, arvavad tänases Äripäevas Hansa Law Offices vandeadvokaat Mart Angerjärv ja sama advokaadibüroo partner, vandeadvokaat Vahur Kivistik.

Maksuamet ei ole maksuotsuste üle käivates kohtuvaidlustes kompromisse väga sõlminud kuigi seaduses on selleks kõik võimalused olemas. Nii on maksuhaldur mõnikord viinud perspektiivitu kohtuvaidluse riigikohtusse vaatamata sellele, et asjas oleks kasulikum maksumaksjaga kompromiss leida.

Tsiviilkohtumenetluses on kompromissid tavalised. Pooled saavad aru, et vaidluse lõpptulemuse määrab kohtus kohtunik ning lahendus võib tulla lisaks väga suurele rahalisele kulule ka selline, mis tegelikult kummalegi poolele vastuvõetav ei ole.

Nii kinnitasid kohtud eelmise aasta esimese 6 kuu jooksul lahendatud asjades 10,0% juhtudel tsiviilasjades juba esimeses astmes pooltevahelise kompromissi. Samuti on erinevalt maksuvaidlustest ka teistes haldusasjades edukalt kompromisse sõlmitud. Kompromissi kui menetluse ülimat eesmärki ja õigusrahu maksimaalset kindlustajat soosib ka kohtumenetlusõigus ja selle aluseks olevad menetlusseadustikud. Seadus lausa kohustab kohtunikku tegema pingutusi kompromissi saavutamiseks. Samad reeglid kehtivad ka halduskohtumenetluses.

Just maksuvaidlustes on viimasel ajal toimunud suurem murrang seoses kompromissivalmidusega. Maksuhaldur on lõpuks mõistnud, et riigi eesmärgiks on tagada maksusummade laekumine, mitte pidada võimalikult kaua perspektiivituid või suure riskitasemega maksuvaidlusi. Nii võib sageli olla maksuhaldurile kasulik tingimusel, et maksukohustuslane on valmis osaliselt määratud maksusummat aktsepteerima, loobuda vähemtõendatud täiendavalt määratud maksusummade osas edasisest vaidlusest. Ettevõtjale on ebamäärase olukorra ja edasiste kulude tekkimise lõpetamine oluliseks argumendiks, et lõpetada võitlus enda eksistentsi nimel ning jätkata igapäevategevustega. Olgem ausad, maksusummad määratakse tihti ebaõigesti või võimalikust tegelikust kohustusest oluliselt suuremas summas.

Loodame, et halduskohtunikud jätkavad alustatud teed ning suunavad pooli ka maksuvaidlustes rohkem kompromissi suunas ning maksuhalduril jätkub oskust ja valmisolekut enda eksimusi tunnistada ning vaidlusi kiiremini lõpetada.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Vahur Kivistik, Mart Angejärv

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad