Ütlen haridus, aga mõtlen majandus…

Kas peab olema nii, et ütlen haridus, mõtlen majandus? On’s haridussüsteemi esmane eesmärk toota „tööjõudu” või „inimkapitali”, mis ahjuküttena praegusele tööandjale sillutaks meie teed õndsasse tulevikku? Selline 21. sajandi Tammsaare: õpi, mine lisaväärtust loovale tööle – siis tuleb ka armastus.

Elementaarne, et me ei pea tänapäeval gümnaasiumi tähtsaimaks õppeaineks ladina keelt. Peab olema üpris kreenis arusaamisega, et nõuda ülikoolide õppekavade alusmoodulitesse tagasi korrektset ilmavaadet kujundavat dialektilist ja ajaloolist materialismi. Samuti ei julge keegi peale ühiskondlik-intellektuaalsete paariate tulla välja väitega, et haridus­süsteem peaks tootma riigile tugevat ja elujõulist kahuriliha ning sünnitusmasinat.

Kuid kohe eelnevale otsa võib küsida, kas peame haridusest rääkides jõudma alati otsaga välja tööturu ja majanduse teemadeni.

Siinkohal ärgem ajagem segi hariduse kasulikkust ja rakendatavust konkreetsete teadmiste rakendatavusega tööturul. Enamiku haridusastmete juures on praeguse tööturu vajadused teisejärgulised. Alg- ja põhiharidus peaks andma eluks üld­oskused ja -kompetentsused. Kaduvväike hulk lapsi vajab tulevikus kirjandustundides saadud teadmi­si. Mis kasu on teadmisest, et Varga­mäele armastust ei tulnud, kui tööpink vajab programmeerimist või liides tinutamist? Mitte mingisugust. Küünik ütleks, et selline teadmine on töömehele kahjulik – ta hakkab mõtlema ja muutub hajameelseks. Nõnda võib mõni õnnetu inimkapitaliühik ESF-i rahaga ostetud miljoni­kroonise arvjuhtimisega metallilõikepingi looja karja saata.

Usun, et üheksa inimest kümnest ei rakenda iial matemaatikateadmisi, mis nad omandasid pärast kuuendat klassi, kus selgitati protsendi olemust. Tänu üldhariduskoolile teame või vähemalt aimame, et ordoviitsium pole kosmeetikatoode, ja see on ka kõik. Sellised teadmised ja oskused on majanduse konjunktuursete vajaduste, SKP ja konkreetsete tööandjate seisukohalt enamikul inimestel täiesti liigsed. Julgen aga väita, et kõik need teadmised on eluliselt vajalikud inimeseks olemise seisukohalt.

Võtame muusikaõpetuse – õppeaine, mis on majandusretoorika kontekstis puhas nurjatus. Usun, et ma pole esimene, teine, kolmas ega ka kümnes, kes väidab, et Arvo Pärt, Erkki-Sven Tüür ja Veljo Tormis on teinud Eesti tutvustamiseks ära rohkem kui kogu suhtekorraldajate armee ja (kümned? sajad?) miljonid eurod. Kusjuures kõigi kolme haridus sisaldab haledat muusikakooli ja täiesti ebaproduktiivset konserva­tooriumi. „Parasiidid!” oleks mõni Eestis valitsenud eelmise ideoloogia äärmuslane öelnud. Parasiidid, kes imevad töölisrahva verd. Täna vaatab noor eneseteadlik ettevõtja mulle otsa ning ütleb sama. Ainult töölisrahva asemel on ilmunud uued terminid – nüüd imevad nad maksumaksja ja lisandväärtuse tootja verd. Näete, kus oleksid ajaloo- ja kirjandusteadmised kasuks tulnud. Poleks nii rumalalt kõlanud.

Lisaks tõsiasjale, et me majandust tihti liiga kitsalt mõistame, ei tea me, milliseid inimesi majandus tegelikult vajab – oleks Eesti domineeriv majandussektor galeeriorjandus, oleks kahtlemata jõutud lasta valdkonna toetamiseks ja arendamiseks käiku juba mõni meede või projekt. Nähes haridust vaid majanduse vajaduste raamistikus, on oht jääda pimedaks. Kui teadmise väärtuseks saab selle rakendusvõimekus turul – mitte tuleviku-, vaid praegusel või isegi minevikuturul – kasvab lühinägelike otsuste tegemise oht määratult.

 Artikkel ilmus Õpetajate Lehes.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Argo Kerb

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

RICKMAN TRADE OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Rickman Trade OÜ

23. september 2018

Uudised

Tööriistad