Osakapital eurodeks: ka eurosendi suurune muutus nõuab osanike otsust

Sõltumata sellest, kas osakapitali muutmisel eurodeks suureneb see paari eurosendi või mitmesaja euro võrra, peab olema tehtud suurendamise kohta osanike otsus, milles näidatakse kapital enne ja pärast suurendamist ja kapitali suurendamise viis.

Küsimus: Osakapitali muutmisel eurodeks suurenes kapital 0.42 eurosenti.  Äriregister ei võta avaldust vastu ja annab teada, et puudub  alus osakapitali suurendamiseks -  ei ole näidatud osa eest tasumise aeg ja koht,samuti kas ja millises ulatuses tasutakse osade eest rahalise või mitterahalise sissemaksega.   Ei ole leidnud ühtegi materjali, kus viidatakse sellisele variandile ja kas see tõesti on kii keeruline?

Vastus: Äriregister on formaalne iga muudatuse tegemisel. Sõltumata sellest, kas osakapitali suurendatakse 0,42 eurot või 420 eurot, peab olema tehtud suurendamise kohta osanike otsus, milles näidatakse kapital enne ja pärast suurendamist, kapitali suurendamise viis (rahaline või mitterahaline) jne.

Kapitali suurendamise registrisse kandmiseks esitatakse avaldus, millele lisatakse kõnealune osanike otsus ning rahalist sissemakset tõendav dokument. Kui tehakse kanne eelmiste perioodide jaotamata kasumi arvelt, siis peab registrile esitama kinnitatud majandusaasta aruande, millest nähtub mitteseotud omakapitali olemasolu, mille arvelt osakapitali suurendada teha. Sellele aruandele kehtivad teatud ajalised piirangud, see ei tohi esitamise hetkeks olla vanem kui kaheksa kuud.

Kokkuvõttes peate tegema osanike otsuse, märkima selles kõik nõutavad tingimused. Seejärel esitate avalduse registrile koos osanike otsuse ning sissemakset tõendav dokumendiga (kui rahaline, siis panga kinnitus).

Kui teete avalduse ettevõtjaportaalis, peavad kõik dokumendid olema digitaalselt allkirjastatud (näiteks SEB pank annab nendepoolse digitaalse kinnituse maksekorraldusele). Vastasel juhul tuleb osad dokumendid esitada paberkandjal. Mitterahalise sissemaksega suurendamisel siinkohal ei peatu, kuivõrd see on vähetõenäoline summa suurust arvestades.

Äripäeva käsiraamatute foorumis  vastas küsimusele BDO Eesti AS.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Valdkonna tööpakkumised

STORA ENSO PACKAGING AS otsib RAAMATUPIDAJAT ja VANEMRAAMATUPIDAJAT

Tammiste Personalibüroo OÜ

13. november 2018

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

Uudised

Tööriistad