7 püha reeglit iga palgatöötaja jaoks

Postimehe toimetuses juhtus hiljuti üsna inetu lugu. Noor vihane reporter Vahur, kelle peatoimetaja vallandas,  ei hoidnud oma nördimust enesele. Ta avaldas blogis oma vaate asjale – mõistagi ühepoolse – ning pori toimetuse vankrile lendas kuhjaga.

Ma ei saa ega tahagi kohtumõistja rolli võtta. Küll aga ütlen, et see kahju, mida Vahur lootis teadlikult või alateadlikult tööandjale teha, jääb suure tõenäosusega väiksemaks sellest kahjust, mida ta enesele tegi.

Blogide ajastul on maailmas tekkinud hulgakaupa inimesi, kes valavad oma viha tööandja vastu välja internetis. Vahel vägagi edukalt. Mehhiko lahe naftaõnnetuse ajal kogus keegi Leroy Stick, kes lekitas õelaid repliike ja siseinfot Twitterisse, rohkem jälgijaid kui British Petroleumi avalike suhete osakond.

Eestiski oli mõne aja eest üsna kuulus keegi Mutrike, kelle töökohapostitusi lugedes oli selge, et tema on ainus lilleke, kes vanamoodsate tobukeste kambas õitseb. Aga fakt jääb faktiks: interneti kaudu saab üks inimene kahjustada tööandja reputatsiooni rohkem kui kunagi varem, olgu tegemist ükskõik kui suure firmaga. 

Kuid mida räägib selline käitumine sellisest inimesest endast? Kahtlemata on tal ülikõrge ego. Ta on pigem individualist kui meeskonnamängija. Pigem viriseja kui asjade edasiviija. Võib-olla ka natuke rumal, sest näeb asju ainult oma mätta otsast. Tõstku käsi, kes tahab selliseid inimesi oma meeskonda.

Mul on õnnestunud elu näha nii läbi palgatöötaja, juhi kui ka ettevõtja silmade. Seetõttu võin kinnitada, et ei ole olemas üdini nõmedat firmat ega üdini lolli ülemust. On olemas inimesed, kelle vahel lihtsalt ei teki keemiat ja kõik. Ning on olemas firmakultuur, mis mõnele inimesele lihtsalt ei klapi. Ega hakkagi klappima. Iga sellises töökohas vinnutatud päev on tükikene raisatud elu.

Toon oma kogemustest mõned soovitused palgatöötajale. Häda sellele, kes neid ei mõista – lõppkokkuvõttes rikub ta ainult kolleegide ja iseenda närve.

* Töötajana on sul raske kui mitte võimatu näha laiemat pilti kui su ülemusel.
Kui sulle tundub, et ülemus on loll ja nõme, tuleb see tihti sellest, et sa ei näe suurt pilti või ei saa sellest aru.

* Sinu kui palgatöötaja püha kohus on hääletada jalgadega.
Ei ole ühtki vabandust, miks sa peaksid jääma, kui töökoht tõesti ei istu. Otsustamist edasi lükates saab sinust suurim kahjur, kes tööõhkkonda mürgitab.

* Konflikti puhul peab lahkuma alluv, mitte ülemus.
Sest ülemus on see, kes vastutab kogu mängu eest, ning temal on õigus panna kokku meeskond, kellesse ta usub.

* Kui sa venitad lahkumisega, sest sama head tööd ja palka on raske leida, siis on su ülemus sind mõttetult kauaks ametisse jätnud. Või oled sa täiega ülemakstud. 

* Sinu asi on ülemusega suhteid klaarida, mitte vastupidi.
See tundub ebaõiglane, aga ülemusel on tuhat muud muret.

* Kui tõsine rahulolematus ülemusega on firmas üleüldine, on teine lugu.
Siis räägi sellest  tippjuhi või omanikuga. Aga ole valmis mõlemaks, nii lahkumiseks kui ise ülemuse asemele astumiseks.

* Kui lahkud, mine nii, et taaskohtumine endise ülemusega poleks ebameeldiv. Maailm on nii pisike, varem või hiljem satute niikuinii kokku.

Artikkel ilmus ajakirjas Director

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Taivo Paju

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

STORA ENSO PACKAGING AS otsib RAAMATUPIDAJAT ja VANEMRAAMATUPIDAJAT

Tammiste Personalibüroo OÜ

13. november 2018

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

Uudised

Tööriistad