Riigikohus: välisriigis teenitud tasu maksustamisel on oluline töö vorm

Riigikohtu halduskolleegiumi hinnangul tuleb Eesti tööandjatega töösuhtes olevate, kuid välisriigis töötavate isikute töötasu maksustamisel esmalt välja selgitada, kas töötaja töötab välisriigis töölähetuse raames või tema töölepingujärgne töö tegemise koht ongi välisriigis või on tegemist tööjõu rentimisega välisriiki.

Riigikohus saatis täna Tallinna halduskohtule uueks arutamiseks maksuvaidluse Soomes ja Lätis ehitustöid teinud Eutelor OÜ  ning maksu- ja tolliameti vahel.  Oma lahendiga selgitas riigikohus, mida arvestada Eesti töötajate välisriigis teenitud tasu maksustamisel.

Halduskolleegium rõhutas, et välisriigis töötamise puhul tuleb tulumaksuga maksustamisel arvestada ka välisriikidega sõlmitud topeltmaksustamise vältimise ja maksudest hoidumisest tõkestamise lepinguid ning ka Eesti-Soome vastavasisulise lepingu lisaks olevast protokollist tulenevaid erireegleid renditööjõule. Samuti võib maksustamisel määravaks osutuda äriühingu püsiva tegevuskoha olemasolu välisriigis.

Et välja selgitada, millise riigi sotsiaalkindlustusskeem töötajale kohaldub ja millises riigis makstakse sotsiaalkindlustusmakseid, rõhutab kolleegium vajadust arvestada ka Euroopa Liidu õigust, täpsemalt Euroopa Liidu Nõukogu määrust nr 1408/71. Selles määruses sõnastatud üldreegli kohaselt kehtivad välisriigis töötava isiku suhtes ka selle riigi sotsiaalkindlustust reguleerivad õigusaktid, isegi kui isik elab teises liikmesriigis või kui tema tööandja peamine tegevus- või asukoht on teises liikmesriigis. Erandi sätestab sama määrus lähetuste puhuks.

Taust

Maksu- ja tolliamet kohustas maksu­otsusega Eutelor OÜd tasuma täiendavalt makse summas 122 912 eurot (1 923 158 krooni). Maksuotsuse kohaselt käsitas Eutelor OÜ töötajate välisriigis töötamist ebaõigesti töölähetusena olukorras, kus tegelikult oli tegemist töötajate rentimisega välisriikide äriühingutele. Senises kohtumenetluses on kohtud nõustunud maksuhalduriga, et töölepingutes oli töö tegemise koht (Narva ja Tallinn) märgitud vääralt ning töötajad ei viibinud välisriigis (Lätis, Soomes) lähetuses. Kohtud ei ole aga andnud hinnangut, kas Eutelor OÜ vahendas renditööjõudu välisriikide äriühingutele või töötasid tema enda töötajad töölepingutes kokku lepitud töökohtadel välisriikides.

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Tarkvararobootika ja tööprotsesside automatiseerimine – millal see läbimurde saavutab?

Olles kuulnud tarkvararobootikast ja tööprotsesside automatiseerimisest (robotic process automation, RPA), hakkavad ettevõtted sageli mõtlema, kas peaks eelistama RPAd praeguste süsteemide uute funktsioonidega värskendamise või integreeritud lahenduste loomise asemel.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad