Andmebaasi koostaja õigused sõltuvad andmebaasi liigist

Info ülekülluse tõttu on andmebaaside koostamine järjest hoogustunud. Koostajad peaksid oma õiguste selgitamiseks tuvastama, mis liiki kaitse andmebaasi puhul kohaldub, sest sellest sõltub koostaja õigus oma töö tulemusele, kirjutab advkaadibüroo Luiga Mody Hääl Borenius vandeadvokaat Ave Piik Äripäeva käsiraamatute rubriigis Autor annab nõu.

Andmebaase kaitstakse kahel viisil, olenevalt sellest, kas andmebaas on autori loomingulise tegevuse tulemus või mitte.

Kui andmebaasi sisu valik või korraldus on autori intellektuaalse loomingu tulemus, on andmebaas teos ning koostajal tekivad samasugused õigused nagu muude teoste (artikli, foto jne) autoritel. Koostaja õigused tekivad vaid andmebaasi vormile, mitte selle sisuks olevale infole, teostele vm materjalile. Loomingu tulemuse korral saab autoriks olla vaid füüsiline isik. Selliseid andmebaase koostavad ettevõtted peaksid tingimata sõlmima andmebaaside loojatega korrektsed lepingud kõigi vajalike õiguste ülemineku kohta ettevõttele.

Kui andmebaaside sisu valikusse ja korraldamisse tehtud loominguline panus pole piisavalt suur (sageli nt kontaktandmed, kaubaartiklid, faktid jms nimekirjad ja kogud), kaitstakse loomingu asemel andmebaasi koostaja investeeringut, st ajalist, rahalist ja muud baasi loomisse tehtud panust ning õigused baasile saavad tekkida kohe alguses ka juriidilisel isikul. Andmebaasi koostamisse olulise investeeringu teinul on ainuõigus lubada ja keelata andmebaasist või selle olulisest osast väljavõtte tegemist ja selle taaskasutamist (nt koopiate tegemist, avalikustamist).

Otsus, kumba liiki andmebaasiga on tegu, tuleb alati teha kindlatele asjaoludele tuginedes. Vaidluse korral annab hinnangu kohus.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ave Piik

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

BonBon Lingerie otsib RAAMATUPIDAJAT

BonBon Lingerie OÜ

26. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

Uudised

Tööriistad