Andmebaasi koostaja õigused sõltuvad andmebaasi liigist

Info ülekülluse tõttu on andmebaaside koostamine järjest hoogustunud. Koostajad peaksid oma õiguste selgitamiseks tuvastama, mis liiki kaitse andmebaasi puhul kohaldub, sest sellest sõltub koostaja õigus oma töö tulemusele, kirjutab advkaadibüroo Luiga Mody Hääl Borenius vandeadvokaat Ave Piik Äripäeva käsiraamatute rubriigis Autor annab nõu.

Andmebaase kaitstakse kahel viisil, olenevalt sellest, kas andmebaas on autori loomingulise tegevuse tulemus või mitte.

Kui andmebaasi sisu valik või korraldus on autori intellektuaalse loomingu tulemus, on andmebaas teos ning koostajal tekivad samasugused õigused nagu muude teoste (artikli, foto jne) autoritel. Koostaja õigused tekivad vaid andmebaasi vormile, mitte selle sisuks olevale infole, teostele vm materjalile. Loomingu tulemuse korral saab autoriks olla vaid füüsiline isik. Selliseid andmebaase koostavad ettevõtted peaksid tingimata sõlmima andmebaaside loojatega korrektsed lepingud kõigi vajalike õiguste ülemineku kohta ettevõttele.

Kui andmebaaside sisu valikusse ja korraldamisse tehtud loominguline panus pole piisavalt suur (sageli nt kontaktandmed, kaubaartiklid, faktid jms nimekirjad ja kogud), kaitstakse loomingu asemel andmebaasi koostaja investeeringut, st ajalist, rahalist ja muud baasi loomisse tehtud panust ning õigused baasile saavad tekkida kohe alguses ka juriidilisel isikul. Andmebaasi koostamisse olulise investeeringu teinul on ainuõigus lubada ja keelata andmebaasist või selle olulisest osast väljavõtte tegemist ja selle taaskasutamist (nt koopiate tegemist, avalikustamist).

Otsus, kumba liiki andmebaasiga on tegu, tuleb alati teha kindlatele asjaoludele tuginedes. Vaidluse korral annab hinnangu kohus.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ave Piik

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad