Savisaar: valitsus pole suutnud lahendusi pakkuda

Praegusel kujul ei täida FIE ettevõtlusvormina oma eesmärki, kuid valitsus pole suutnud siiamaani mingisuguseid lahendusi pakkuda, ütles Keskerakonna esimees Edgar Savisaar.

Raamatupidaja.ee saatis Eesti suurematele erakondadele neli küsimust, mis puudutavad vajadust vaadata üle füüsilisest isikust ettevõtjate maksukoormus.

Täna vastab raamatupidaja.ee küsimustele Keskerakonna esimees Edgar Savisaar.

1. Kas olete nõus, et vastavat arutelu peaks kureerima rahandusministeerium?

Tähtis pole see, kes vastavat arutelu kureerib, vaid see, millised on arutelu reaalsed tulemused. See, et valitsus pole suutnud siiamaani mingisuguseid lahendusi pakkuda, näitabki seda, et nad ainult vaidlevad selle üle, et kes peaks arutelu kureerima. FIEde teema on nii lai valdkond, et selles vallas on praktiliselt kõigil ministeeriumidel oma sõna kaasa öelda.

 2. Kas Keskerakond peab vajalikuks FIEde maksustamise teema tervikuna ette võtta ning kirjutada see ka koalitsioonilepingusse?

Kindlasti tuleb FIEde maksustamist vaadata tervikuna, sest siin ei aita ainult mõne seaduseparagrahvi muutmisest. Tänaseks on FIE muutunud võrreldes osaühinguga ebaotstarbekalt kulukaks ning keeruliseks ettevõtlusvormiks. Ometigi peaks olema FIE kõige lihtsam ettevõtlusvorm. Praegusel kujul ei täida FIE ettevõtlusvormina oma eesmärki.

 3. Millised punktid praegustes regulatsioonides vajaksid Teie hinnangul üle vaatamist, lihtsustamist, uuesti reguleerimist?

Üheks FIEde suureks probleemiks on tulu- ja sotsiaalmaksu avansilised maksed. Seejuures sotsiaalmaksu avansilisi makseid tuleb maksta FIE-l ka tulu puudumisel. Keskerakond näeb eelkõige lahendusena sotsiaalmaksu avansiliste maksete vähendamist, mis parandaks oluliselt FIEde olukorda.

Teine oluline küsimus FIE-de puhul on sotsiaalsete garantiide puudumine. Keskerakond toetab, et ka FIEdele laieneks haigushüvitis ning töötu abiraha.

Lisaks sotsiaalsete garantiide puudumisele pole FIEdel ka puhkust ja eriti puudutab see loomapidajaid, sest lehmad tahavad hommikul lüpsmist ja kari talitamist isegi siis kui peremees on puhkusel. Keskerakond pani aluse asendustalunike süsteemile ning kindlasti tuleb seda süsteemi edaspidi laiendada.

 4. Kas Teie hinnangul oleks riigi, maksunduse ja ettevõtluse seisukohalt kasulikum, kui FIE asemel valitaks OÜ vorm?

Kindlasti mitte, sest ideaalis peaks olema FIE ja OÜ täiesti erinevad ettevõtlusevormid. Riigi seisukohast on oluline, et kui inimesel on soov, tahe ning ka idee ettevõtte loomiseks, siis ta leiab endale sobiva ettevõtlusevormi ning loob esialgu endale, aga hiljem miks ka mitte teistele inimestele töökohad. Seega on riigi, majanduse ning ka ettevõtluse seisukohast oluline, et inimene leiaks endale sobiva ettevõtluse vormi ning potentsiaalne ettevõte ei jääks loomata.

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad