Transpordihüvitis MTÜ juhatuse liikmele

Küsimus: MTÜ juhatuses on nägemispuudega inimene, kes kasutab ja maksab ametisõitudeks sõbra autot. Juhiks on sõber ise ja sõite saab teostada vastavalt sõbra töögraafiku alusel. EV teenistus-, töö- või ametiülesannete täitmisel isikliku sõiduauto kasutamise kohta arvestuse pidamise ja hüvitamise maksmise korra määruses § 2 lõige 2 viitab sellele, et puudega inimese isikliku sõiduauto kompenseerimiseks peab pidama sõiduarvestust ja see on kuus kuni 256 eurot.Kas on võimalik maksta transpordihüvitist MTÜ juhatuse liikmele vaatamata sellele, et tal pole isiklikku sõiduautot ja ei saagi omada oma nägemise tõttu? Kas on võimalik maksta ilma sõiduarvestust (-päevikut) pidamata kuni 64 eurot kuus?

Vastus: Hüvitist isikliku sõiduauto kasutamise eest töösõitudeks on MTÜ juhatuse liikmele võimalik maksta ka vaatamata sellele, et tal pole isiklikku sõiduautot.

VV 14.07.06 määrusega 164 kinnitatud Teenistus-, töö- või ametiülesannete täitmisel isikliku sõiduauto kasutamise kohta arvestuse pidamise ja hüvitise maksmise korra § 1 lg 3 kohaselt käsitatakse Isikliku sõiduautona või mootorsõidukina teenistuja, töötaja ja juriidilise isiku juhtimis- või kontrollorgani liikme kasutuses olevat sõiduautot või mootorsõidukit, mis ei ole tööandja omanduses ega valduses.

Seega peab MTÜ juhatuse liige tõendama sõbra sõiduauto kasutamise õigust, nt lihtkirjaliku selgituse või sõbraga tehtud kokkuleppega talle otseste sõidukulude (mootorikütuse) hüvitamise kohta, millele lisab auto tehnilise passi koopia.

Kui kõnealust hüvitist makstakse sõiduarvestust pidamata, tuleb MTÜ vastavale sisemisele korraldusele lisada MTÜ juhatuse liikme kinnitus selle kohta, et

a) talle ei maksta maksuvaba hüvitist muu sõiduauto kasutamise eest ja
b) selle sõiduauto kasutamise eest ei maksta maksuvaba hüvitist kellelegi teisele.

Juhul, kui ka sõber ise saab sõiduarvestust pidamata maksuvaba hüvitist oma sõiduauto kasutamise eest töösõitudeks oma tööandjalt, siis sama sõiduauto kasutamise eest MTÜ juhatuse liikmele sõiduarvestuseta makstavale hüvitisele ei saa maksuvabastust rakendada.

Eelkirjeldatud töösõitude korral ei oma maksustamise mõttes tähtsust hüvitist saava isiku tervislik seisukord. Puudega isikute korral on erisus töö– ja elukohavaheliste sõitude hüvitamise maksustamises. Tulumaksuseaduse § 13 lg 3 p 21 sätestab puudega töötajale, teenistujale või juhtimis- või kontrollorgani liikmele elukoha ja töökoha vaheliste sõitude hüvitamise võimaluse, kui puudega töötajal ei ole võimalik kasutada töö- ja elukoha vahel liikumiseks ühistransporti või ühistranspordi kasutamine põhjustab liikumis- ja töövõime olulist langust.

Selliste sõitude kohta tuleb pidada arvestust (sõidupäevikut) ning puudega isikule elu- ja töökoha vaheliste sõitude ning töösõitude eest kokku makstava hüvitise maksuvaba piirmäär on 256 eurot kalendrikuus.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele BDO Eesti AS.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad