Tööandja saab teha tulumaksuvabasid sissemakseid töötaja pensionisambasse

Kommenteerides täna riigikogus vastu võetud Kogumispensionide seaduse eelnõud, ütles rahanduskomisjoni esimees Taavi Rõivas, et tegemist on kriisi kogemustest õppimisega ning süsteemi paindlikumaks muutmisega.

„Analüüs näitab, et tööandjatel on kasvav huvi panustada töötajate pensionisambasse,“ ütles Taavi Rõivas. „Muutsime selle märksa soodsamaks ning võimaldame sissemakseid teha kuni 15% ulatuses töötaja palgafondist tulumaksuvabalt.“

Taavi Rõivase sõnul muutuvad tänu seadusemuudatusele vabatahtliku pensionifondi osakute vahetamise reeglid paindlikumaks kuna kaotatakse ära täna kehtivad piirangud vahetatavate osakute minimaalse arvu ja vahetamise sageduse osas „Nüüdsest saab pensionifondide vahetamine olema võimalik kolm
korda aastas. Sissemakseid saab uude fondi suunata kuitahes tihti. Samuti vähendatakse vabatahtlikust pensionifondist enne osakuomaniku 55-aastaseks
saamist tehtavate väljamaksete suhtes kehtivaid piiranguid,’’ lausus Rõivas.

Komisjoni esimehe sõnul puudutavad muudatused muuhulgas fondi vara investeerimisega seotud riskide juhtimise sisemisi protseduurireegleid ning investeeringutega kaasnevate võimalike huvide konfliktide maandamist, samuti kehtestatakse täiendavad piirangud konservatiivsete fondide vara investeerimisele.

Riigikogu võttis kogumispensioni seaduse ja sellega seonduvate seaduste muutmise seaduse täna toimunud kolmandal lugemisel 86 poolthäälega vastu.

Vastu ei hääletanud keegi ja erapooletuks ei jäänud samuti ühtegi riigikogulast.

Muudatused jõustuvad alates 1. augustist 2011.

Mis muutub?

Kogumispensione puudutava eelnõu seletuskirjas öeldakse, et 2009. aasta põhjal tehtud kohustuslike pensionifondide tootluse ja investeeringute statistika analüüsi järel tehti järgmised järeldused:

*kohustusliku kogumispensioni süsteem osutus tõsise finantskriisi suhtes tundlikuks, kuigi seda ei saa väita kõikide II samba pensionifondide kohta. Fondid kaotasid finantskriisi tulemusena kokku üle 3 miljardi krooni.

*arvestades konservatiivsete fondide rolli teises sambas on vajalik vaadata üle nende fondide investeerimisreeglid.

*kuigi on kehtestatud erinevaid nõudeid fondivalitsejatele, et vältida või maandada võimalikke huvide konflikte, tõi finantskriis esile täiendavaid kitsaskohti esile ja tõstatas täiendavate piirangute kehtestamise vajaduse.

*avalikkusele kättesaadav info ei anna praegu asjakohast ja adekvaatset või võrreldavat pilti fondide tulemustest.

Seetõttu otsustati seaduseelnõuga viia sisse järgmised põhimõttelised muudatused:

Esiteks täiendatakse konservatiivsete pensionifondide investeerimispiiranguid, mis tähendab, et seaduse jõustumisel alates 1. augustist 2011 tohiks investeerida vaid sellistesse võlakirjadesse, mille krediidireiting ei ole väiksem kui Baa3 (Moody’s). See peaks aitama vältida investeerimist riskantsetesse ja/või spekulatiivsetesse võlakirjadesse.

Teiseks täiendatakse fondivalitsejatele esitatavaid nõudeid ehk kehtestatakse täiendavad nõuded fondivalitsejaga samasse konsolideerimisgruppi kuuluvatesse fondidesse investeerimiseks.
Siiani oli probleemiks see, et pensionikoguja pidi maksma teistesse kohustusliku pensionifondi poolt valitsevatesse fondidesse tehtud investeeringutelt kahekordset valitsemistasu.

Kolmandaks muudetakse kohustuslike pensionifondide vahetamise ja sissemaksete suunamise reegleid nii, et osakuomanik saaks tulevikus paindlikumalt fondi vahetada (kolm korda aastas) ning suunata uued sissemaksed uude fondi ümber just siis kui ta seda soovib (siiani kord aastas).

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad