Heli Raidve kõigega isikuandmete juhendis ei nõustu

Tööõigusabi Asi üks omanikke ja juht Heli Raidve, kes aitas koostada juhendmaterjali isikuandmete töötlemise kohta töösuhetes, leiab, et juhendis on ka seisukohti, millega ei saa täielikult nõustuda.

"Põhiseaduse järgi peab iga tööandja arvestama töötaja inimväärikust ja õigust eraelule ning mitte riivama seda rohkem kui töösuhtes hädavajalik. Töötaja peab arvestama tööandja vajadusega töödelda töötaja eraelulisi andmeid. Mida teha, kui töötaja ja tööandja huvid põrkuvad? Kas tööandja võib lugeda töötaja saadetud e-kirju, jälgida Facebookis kirjutatut, avaldada joobekontrolli tulemusi?

Juhend on väga professionaalselt koostatud. Kindlasti teadvustavad tööandjad sellega tutvumise järel selgemalt töötaja õigust jääda ka tööd tehes inimeseks, kellel on oma arvamus ja eraelu. Tavainimesele annab see teadmise, millist suhtumist on tal tööandjalt õigus oodata, " rääkis Raidve.

Juhendmaterjalis on ka seisukohti, millega ei saa täielikult nõustuda, kuid kuna tegemist on soovitusliku juhisega, siis annab aeg nende paikapidavuses selgust, lisas ta.

Kas juriidiline isik peab delikaatsete isikuandmete töötlemise registreerima andmekaitse inspektsioonis?

Ants Nõmper
advokaat, Raidla, Lejins & Norcousi partner

Siiani valitses arvamus, et delikaatseid isikuandmeid ei tohtinud seaduse kohaselt töödelda muidu kui andmekaitse inspektsiooni loa alusel. Nüüd ütles inspektsioon välja, et mitte kõik juriidilised isikud ei pea sellest inspektsiooni teavitama, vaid seda peavad tegema need juriidilised isikud, kelle majandustegevuses on andmete töötlemine omaette eesmärk. Näiteks haiglad, kindlustusandjad, pangad.

Hea teada

Küsimused, mis saavad vastuse:

* Mis on sõnumisaladus, väljendusvabadus, inimväärikus?
* Mida võib küsida tööle kandideerijalt?
* Millised on delikaatsed isikuandmed?
* Kuidas koguda taustainfot kandidaadi kohta avalikest ja mitteavalikest allikatest?
* Kas ja kuidas võib töötajat töösuhte ajal kontrollida?
* Kuidas reguleerida tööandja loodud e-postiaadressi kasutamist?
* Kas töötaja e-postkastis võib kirju otsida ja lugeda?
* Kuidas käia ümber töötaja e-postiga pärast töösuhte lõppu?

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Kadrin Karner

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad