Advokaat: oma õigusi tuleb kaitsta õigel ajal

Õigusaktides leidub rohkelt näiteid olukordadest, kus seadusandja on pidanud vajalikuks lepingupoolte õigusi ajaliselt piirata. Ajaline piir oma õiguste teostamiseks on seatud selguse ja õiguskindluse eesmärgil, et tõkestada õiguste kuritarvitamist, kirjutab advokaadibüroo Aivar Pilv vandeadvokaat Britta Oltjer Äripäeva käsiraamatute nõuanderubriigis.

Ebamõistlikult pikk aeg oma õiguste teostamiseks on vastuolus hea usu põhimõttega. Et mitte kaotada võimalust õigusi teostada ja teisele lepingupoolele nõuet esitada, tuleb seaduses ja lepingus kehtestatud tähtaegu järgida hoolsalt ja piinliku täpsusega. Vastasel juhul võivad õigused jääda kaitseta.

Sellised ajalised piirangud võivad tuleneda nii seadusest kui ka poolte vahel sõlmitud lepingust. Õigusaktides on ette nähtud ka nõuete aegumistähtajad (nt tehingust tuleneva nõude aegumistähtaeg on kolm aastat; ehitise puuduse tõttu töövõtulepingust tulenev nõue aegub aga viie aastaga jne). Aegumine tähendab, et teatud aja möödumisel kaotab nõudeõigus teostatavuse. Pärast nõude aegumist võib kohustatud isik keelduda nõude täitmisest.

Peale aegumistähtaegade näeb seadus ette ka teisi tähtaegu, mis piiravad nõude esitamist (nn õigust lõpetavad tähtajad). Üks selline tähtaeg on näiteks võlaõigusseaduse § 159 lõikest 2 tulenev kohustus teavitada teist lepingupoolt leppetrahvinõude esitamisest mõistliku aja jooksul. Mõistlik aeg on aga määratlemata õigusmõiste ning selle kohaldamisel tuleb arvesse võtta iga juhtumi eripärasid.

Mõistliku aja määramisel tuleks pooltel arusaamatuste ja erinevate tõlgenduste vältimiseks leppida kokku kindel mõistlik aeg, millal teist lepingupoolt leppetrahvinõude esitamisest teavitada ja leppetrahvinõue esitada.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Britta Oltjer

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Valdkonna tööpakkumised

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad