Advokaat: oma õigusi tuleb kaitsta õigel ajal

Õigusaktides leidub rohkelt näiteid olukordadest, kus seadusandja on pidanud vajalikuks lepingupoolte õigusi ajaliselt piirata. Ajaline piir oma õiguste teostamiseks on seatud selguse ja õiguskindluse eesmärgil, et tõkestada õiguste kuritarvitamist, kirjutab advokaadibüroo Aivar Pilv vandeadvokaat Britta Oltjer Äripäeva käsiraamatute nõuanderubriigis.

Ebamõistlikult pikk aeg oma õiguste teostamiseks on vastuolus hea usu põhimõttega. Et mitte kaotada võimalust õigusi teostada ja teisele lepingupoolele nõuet esitada, tuleb seaduses ja lepingus kehtestatud tähtaegu järgida hoolsalt ja piinliku täpsusega. Vastasel juhul võivad õigused jääda kaitseta.

Sellised ajalised piirangud võivad tuleneda nii seadusest kui ka poolte vahel sõlmitud lepingust. Õigusaktides on ette nähtud ka nõuete aegumistähtajad (nt tehingust tuleneva nõude aegumistähtaeg on kolm aastat; ehitise puuduse tõttu töövõtulepingust tulenev nõue aegub aga viie aastaga jne). Aegumine tähendab, et teatud aja möödumisel kaotab nõudeõigus teostatavuse. Pärast nõude aegumist võib kohustatud isik keelduda nõude täitmisest.

Peale aegumistähtaegade näeb seadus ette ka teisi tähtaegu, mis piiravad nõude esitamist (nn õigust lõpetavad tähtajad). Üks selline tähtaeg on näiteks võlaõigusseaduse § 159 lõikest 2 tulenev kohustus teavitada teist lepingupoolt leppetrahvinõude esitamisest mõistliku aja jooksul. Mõistlik aeg on aga määratlemata õigusmõiste ning selle kohaldamisel tuleb arvesse võtta iga juhtumi eripärasid.

Mõistliku aja määramisel tuleks pooltel arusaamatuste ja erinevate tõlgenduste vältimiseks leppida kokku kindel mõistlik aeg, millal teist lepingupoolt leppetrahvinõude esitamisest teavitada ja leppetrahvinõue esitada.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Britta Oltjer

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

SimplBooks – kõige lihtsam raamatupidamis-
tarkvara

SimplBooksi veebipõhine raamatupidamistarkvara on oma lihtsuse ja soodsa hinna poolest mõeldud just eelkõige väikeettevõtetele. Meid kasutab üle 2500 ettevõtte ja raamatupidaja.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad