Kärsna: politikaanlus tapab ettevõtluspoliitika

Suur Jumal, saada Eesti poliitbroileritele natukenegi asjatundlikkust ja riigimehelikkust! Lugesin 11. jaanuaril raamatupidaja.ee-s avaldatud Riigikogu rahanduskomisjoni esimehe mõtteavaldusi FIE-de teemal, ja kohutavalt piinlik hakkas. Kui ühe riigi parlamendi alalise komisjoni esimees avalikult sellist juriidilist jama ajab, on ikka hullusti küll.

Kui Rein Lang veel Kuku Raadios vihkamise tunniks nimetatud saadet tegi, ütles ta tihti, et varsti muutub Eesti Vabariigis kõik hoopis paremaks: riigitööle jõuavad taasiseseisvuse ajal kõrgkooli lõpetanud noored ja vaat’ siis ...!
Nüüd on meil jäme ots broilerite käes, aga pisiettevõtluse koha pealt ei ole muutunud eriti midagi.

Riigikogu nimetus kohtumenetlustes on seaduseandja ja seadused pidada väljendama seaduseandja tahet-mõtet. Seaduste tekste koostavad reeglina küll ministeeriumid, aga nende arutajad ja ühiskonna nimel vastuvõtjad peaksid vist suutma nendele esitatud tekstidest adekvaatselt aru saada. Taavi Rõivas räägib põhimõttelisest arutelust FIE-de teemal, aga ei saa seejuures ise aru, kes või mis on Eesti Vabariigis ettevõtja, mis on ettevõte ning mis kõige hullem - ei saa aru, mida see FIE üldse tähendab!

Kunagi tahtis Riigikogu tõsimeeli seadustada, et seaduste juures ei ole Eestis oluline mitte nende grammatiline tekst nagu see välja kukkus, vaid seadusandja mõte seda vastu võttes. Õnneks see läbi ei läinud, aga selline mõtteviis paistab endiselt aktuaalne olevat.

Kui meie kõrgkoolide õppejõud seadusi oma mõtete kõrval väheoluliseks peavad ja tõsimeeli kirjutavad, et FIE on midagi põhimõtteliselt erinevat füüsilisest isikust, on üks asi, aga riigi seaduseandja nimel seda rääkida on ikka hoopis midagi muud. Kakskümmend aastat iseseisvust ja Riigikogus sahmitakse ettevõtluse ümber ikka Kroonika ajakirjanike tasemel!
Keskpärane lugu, ütleks justiitsminister.

Aasta tagasi korraldas Jaan Tõnissoni Instituut arutelu FIE-de teemal. Taavi Rõivas ütles seal, et tema on lõpetanud hea kooli, tegelenud natuke ka ettevõtlusega, loeb regulaarselt riikide ettevõtlusvabaduse edetabelit ja rohkem informatsiooni Eesti tegelikkuse kohta tal vaja ei olegi. Jutt käis sellest, et olen ajakirjanduses mitu korda eeskujuks toonud USAd, kus parlament on moodustanud Väikeettevõtluse Nõukoja, mille ülesanne on toota otsustajatele adekvaatset informatsiooni väikeettevõtluse kohta.
Kehitatakse õlgu - no on seal nõukoda, ja mis siis? Ehk teiste sõnadega - meie siin oleme niigi targad.

Lugesin ka valitsuse eitavat arvamust FIE-de haigusraha eelnõu kohta, mis põhines Sotsiaalministeeriumi arvamusel. Selle oli aga ilmselgelt kokku kirjutanud juuradiplomiga noorametnik, kellel tähtsus silmanägemist varjutama kipub. Nii et Eesti riigil pole ikkagi tegelikku ettevõtluspoliitikat, on ainult politikaanlus. Kõigest jõust menetletakse partei-suursponsor-ütles eelnõusid, muuga läheb nagu läheb.

Eesti peaks üle minema isikuvalimistele. Nimekirjavalimiste sisseviimist põhjendati omal ajal sellega, et valija on loll ja ei vali parlamenti tarku töömesilasi, kes seksikad välja ei paista. Aga nagu ikka - kui ka taheti paremini, siis välja kukkus äärmiselt tavaliselt.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Olavi Kärsna

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

Uudised

Tööriistad