Riigi õigusabi vajati 2010. aastal ligi 18 000 korral

Advokatuuri aastakokkuvõtte kohaselt osutati riigi õigusabi 2010. aastal kokku 17 789 korral. 77 protsenti puudutas määratud kaitset kriminaalmenetluses ning 20 protsenti esindamist tsiviilasja kohtueelses menetluses ja kohtus, mis näitab tsiviilasjade osakaalu tõusu.

Riigi poolt osutatav õigusabi annab võimaluse vähemkindlustatud inimestele oma õiguste kaitseks, mida aktiivsemalt ka kasutatakse.

"Peame oluliseks, et õigusabi oleks kättesaadav mitte ainult kriminaalasjades, vaid ka tsiviil- ja haldusasjades, eelkõige näiteks perekonna ja lastega seotud küsimustes. Tähtis on tagada, et riigi õigusabi vajavad inimesed tõesti ka küsiksid ja saaksid seda abi. Kui varasematel aastatel on kriminaalasjade ja muude asjade osakaalud olnud suurusjärkudes ligikaudu 95% ja 5%, siis tänased statistilised näitajad peegeldavad tsiviilasjades toimuva nõustamise kasvu, mis on märkimisväärne edasiminek õiges suunas,“ rääkis Eesti Advokatuuri esimees Toomas Vaher.

Mullu 1. jaanuarist hakati riigi õigusabiga seotud kaitse- ja esindusülesandeid advokaatidele edastama ja jagama läbi advokatuuri spetsiaalse infosüsteemi RIS. „Infosüsteem on end täielikult õigustanud ning lihtsustanud riigi õigusabi korraldamist. Advokatuur on rahul hästitoimiva IT-lahendusega, mille abil saab riigi õigusabi vajajaid ja osutajaid operatiivselt kokku viia,“ lisas Vaher.

Prokuratuur sisestas RISi kokku 6670 taotlust, politsei 5733 ning kohtud 5386 taotlust. Suurimas mahus esitati tellimusi novembris (1810 taotlust). Kiireloomulisi taotlusi, kus advokaat tuleb leida loetud tundide või isegi tunni jooksul, oli koguarvust ligi 56 protsenti.

Riigi õigusabi osutas aasta keskmisena kokku 120 advokaati. Tallinnas sisestati kõige suurem hulk taotlusi, kokku 7039 ehk ligi 40 protsenti kogu tellimuste arvust. Järgnesid Tartu (13 protsenti) ning Narva (8 protsenti taotlustest). Samas terves Ida-Viru piirkonnas on taotluste osakaal ligi 17 protsenti.

Riigi õigusabi (RÕA) seaduse alusel on RÕA korraldamine advokatuuri ülesanne. Advokatuur kehtestab RÕA osutamise eest makstava tasu arvestamise alused, maksmise korra ja tasumäärad ning RÕA osutamisega kaasnevate kulude hüvitamise ulatuse ja korra, arvestades riigieelarvest selleks eraldatud vahendite suurust ja riigi õigusabi eeldatavat mahtu.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

LIDL is looking for SENIOR PAYROLL CONSULTANT

Fontes PMP OÜ

31. mai 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad