Kuidas kajastada kinnisvara raamatupidamises

Kuidas käib kinnisvara objektide kajastamine raamatupidamises, sellest annab ülevaate Ernst & Young Baltic partner Ivar Kiigemägi.

Liigselt detailidesse minemata saab öelda, et kinnisvara objekte tuleb raamatupidamises kajastada kas kinnisvara investeeringutena või materiaalse põhivarana.

Kui ettevõte kasutab kinnisvara objekti enda tarbeks (nt tootmishoone, ladu, kontorihoone, kauplus vms), siis on tegu materiaalse põhivaraga. Ülejäänud juhtudel on tegu kinnisvara investeeringuga, nt kui kinnisvara objekti renditakse välja või hoitakse seda väärtuse tõusmise eesmärgil või on tegu maaga, mida ei kasutata ning mille osas pole selgeid plaane.

Materiaalset põhivara kajastatakse soetusmaksumuses, millest on maha arvutatud akumuleeritud kulum ja võimalikud vara väärtuse langusest tulenevad allahindlused. Ning nagu õpetlik veerg ütleski, tuleb maa ja hooned kajastada põhivaras eraldi, kuid siiski mitte nende turuväärtustes, vaid hoopis bilansilistes jääkmaksumustes.

Kinnisvara investeeringuna kajastuvat kinnisvara objekti võib aga kajastada kas samamoodi nagu materiaalset põhivara (vt eelmine lõik) või õiglases väärtuses. Õiglases väärtuses kajastamise korral tuleb objekt hinnata õiglasesse väärtusse vähemalt igal bilansipäeval ning väärtuse muutus kajastub ettevõtte kasumiaruandes. Samas reaalses elus võib tõesti esineda olukordi, kus õiglast väärtust ei ole võimalik usaldusväärselt hinnata, mistõttu võib muidu õiglases väärtuses kajastuva kinnisvara objekti väärtus jääda ka muutmatuks. 

Ehk siis kokkuvõtvalt tuleb kinnisvara objekti osas alustuseks määrata, kas tegu on materiaalse põhivara või kinnisvara investeeringuga. Ning materiaalses põhivaras kajastuvat kinnisvara objekti ei tohigi õiglasesse väärtusesse ümber hinnata, sõltumata sellest, kui kõrgeks tema turuväärtus võib olla tõusnud.

Eelnevalt kirjeldasin väga lühidalt kinnisvara objektide kajastamist Eesti hea raamatupidamise tava järgi. Kui tahta põhjalikumalt teemasse süveneda tasub lugeda vastavaid raamatupidamisjuhendeid (RTJ 5 ja 6) või võib küsida nõu ka oma ettevõtte raamatupidajalt või audiitorilt. Ei hakanud selles lühikeses artiklis käsitlema olukordi, kus kinnisvara objekt võib kajastuda ka varudes. Ning kui ettevõte kasutab rahvusvahelisi finantsaruandluse standardeid (IFRS), siis on kajastamisel veel täiendavaid võimalusi, mida Eesti hea tava ei võimalda. Näiteks materiaalses põhivaras kajastuvat kinnisvara objekti saab kajastada sisuliselt õiglases väärtuses, kuigi raamatupidamislik termin on antud juhul ümberhindluse meetod, aga sellest detailsemalt juba kunagi tulevikus.    

Artikkel ilmus vastukajana Äripäevas ilmunud artiklile Ettevõtja jätab kinnisvara hindamata.

 

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Ivar Kiigemägi

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

RAMIRENT otsib oma AR osakonda SOOME GRUPI JUHTI

Ramirent Shared Services AS

02. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad