Töölähetusega seotud kindlustused - erisoodustus või mitte?

Küsimus: Firma teeb töötajale aastase medistiiniabi-, reisitõrke- ja pagasikindlustuse seoses eesolevate lähetustega. Kas tohib selle kulu kanda tegevuskuludesse või on siin erisoodustusega tegemist?

Vastus: Töölähetuse kulude hüvitamine tuleneb töölepingu seaduse (TLS) §-st 40.  TLS § 40 lg 2 kohaselt töötajal on õigus nõuda töölähetusega kaasnevate kulude hüvitamist.

Töölähetuse kulude hüvitiste maksmise kord ning välislähetuse päevaraha alammäär, maksmise tingimused ja kord on kinnitatud Vabariigi Valitsuse 25.06.2009a. määrusega nr 110

Eelnimetatud korra kohaselt on töötajal õigus nõuda tööandjalt töölähetusega kaasnevate sõidu- ja majutuskulude ning tööülesande täitmisega kaasnevate muude mõistlike kulude (näiteks sõidupiletite ostmisega kaasnevad, reisikindlustuse, viisa vormistamise, pagasiveo, valuutakursside vahest tulenevad või muud sarnased kulud) hüvitamist ning välislähetuses oldud aja eest päevaraha maksmist, kusjuures töölähetusega seotud kulud hüvitatakse kulu tõendava dokumendi alusel.

Seega reisikindlustuse kulu on üks töölähetusega seotud kulu ning ei loeta erisoodustuseks sõltumata sellest, kas selle kulu kandis vahetult tööandja või töötaja või kellele kantakse kindlustusjuhtumi tekkimisel kahjuhüvitis. Kui tööandja on töötaja töölähetustega seoses teinud kolm erinevat kindlustustust, mis katavad töölähetuse käigus tekkida võivad medistiiniabi-, reisitõrke- ja pagasikahjud, siis ei oleks tegemist erisoodustusega. Kuivõrd maksustamine sõltub asjaoludest, siis eeltoodud kolm kindlustust tuleks käsitleda erisoodustusena, kui töötaja kasutab neid seoses eratarbimisega ja mitte seoses töölähetustega.

Eeltoodud kulude kajastamine raamatupidamises tegevuskuluna ei sõltu sellest, kas  mingi osa kulust loetakse erisoodustuseks või mitte ning maksustamise jaoks tuleks pidada täiendavat maksuarvestust.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele KPMG Baltics OÜ.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Parima juhtimisaruandluse ja automatiseeritud raamatupidamisega majandustarkvara Suno365

Columbus Eesti on toonud turule uue täisfunktsionaalse majandustarkvara Suno365. Tegu on pilvepõhise ja kuutasulise majandustarkvaraga (ERP) ettevõtetele, kes hindavad kaasaegseid lahendusi taskukohaste kuludega.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ ootab oma meeskonda PALGAARVESTAJAT

Maxima Eesti OÜ

19. november 2018

KAARLI HAMBAPOLIKLIINIK otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Tripod Grupp OÜ

30. november 2018

Uudised

Tööriistad