Selle aasta risk: globaalne maksutõus

Tarkinvestori asutaja Kristjan Lepiku hinnangul on viimasel kahel aastal riikide ja keskpankade majanduste kosutamisel oma hind. Riigieelarved vajavad kas kulukärpeid või lisatulusid.

Kristjan Lepiku kommentaar:

Vaatame laiemalt perioodi 2009-2010 - enamus maailma riike on rakendanud meetmeid, et majandust kosutada, lisaks on keskpangad kõvasti toetanud. Ning see on toonud ka ulatusliku kosumise maailma majanduses. Kuid see ei ole orgaaniline kasv, vaid riikliku toega kasv. Ning sellel kasvul on oma hind. Näiteks see, et USA on aktiivselt riiklikke tugiprogramme rakendanud ja mitte oluliselt kärpinud kulusid, sest see jahutaks majandust, on riigieelarve viinud väga sügavasse miinusesse. Selline olukord ei saa olla jätkusuutlik, vajalik on kulusid vähendada ja/või tulusid tõsta.

Kuidas on läinud samal ajal maailma ettevõtetel? Kriisist väljatulek on olnud ülimalt tempokas, kui 2009. aastal oli USA S&P 500 EPS (kasum aktsia kohta) 56 dollarit, siis 2011. aastal oodatakse juba 96 dollari suurust kasumit. Ehk riigi toel on ettevõtted väga kiiresti kasumlikkust suutnud taastada.

Seega riikidel on 2009-2010 läinud päris halvasti, kuid ettevõtetel päris hästi. Selle tulemusena paistab üsna vältimatu, et riigid hakkavad maksutõusu näol seda raha ettevõtetelt tagasi küsima. Sellel oleks aga selgelt majandust jahutav mõju.

Eesti positsioon on siin päris huvitav - me oleme eelarve suutnud üsna tasakaalus hoida ning seetõttu Eestis ei ole sarnane maksutõus vajalik. Arvestades, et globaliseerumise tulemusena on ettevõtetel üha kergem üle riigipiiride liikuda ja seega võib stabiilne maksukeskkond Eesti üheks tugevaks eeliseks kujuneda.

Loe pikemalt Tarkinvestori analüüsi selle aasta riskidest.

Osale arutelus

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Veebipõhine Microsoft Dynamics NAV majandustarkvara terviklahendus

Tänapäeva ettevõtete väljakutseks on pidev ärikeskkonna muutumine. Majandus- või äritarkvara peab seejuures olema paindlik, kasvama koos ettevõttega. Samas tuleb koguda ja vaadata oma andmeid täiesti uuel viisil, et teha tuleviku otsuseid, mitte konstateerida minevikku. Majandustarkvara peab olema kaasaegne, hästi integreeritud ja aitama tööaega kokku hoida.

Innovatiivne ja suurte võimalustega Microsoft Dynamics NAV

Keskmistele ja suurtele ettevõtetele mõeldud Dynamics NAV on Microsofti majandustarkvaradest globaalselt enim müüdud ja kiiremini arenev lahendus, mida on viimasel kümnendil jõuliselt arendatud.

Valdkonna tööpakkumised

PLM GRUPP EESTI OÜ is looking for ACCOUNTANT

Manpower OÜ

06. juuni 2018

Taxify is looking for an ACCOUNTANT

Taxify OÜ

30. mai 2018

AIANDUSKESKUS HANSAPLANT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Hansaplant Hulgi OÜ

31. mai 2018

Uudised

Tööriistad