Scam ehk petuturundajad tegutsevad jälle 

Kaupo Kalda hoiatab Okia blogis petuskeemitajate eest, kes üritavad ettevõtetelt kohaga peibutava nimega ärikataloogis raha välja petta.

Scam on nn petuturundus. Eestikeelne vaste sellele võiks olla näiteks "purundus" ehk lihtsalt puru silma ajamine, pakub Kalda.

"Meile tuli taaskord allolev kiri. Ajaloost tean, et meie majas on korra seda "tasuta" asja teadmatusest tehtud ning seejärel hakkas kõiksugu arveid ja "advokaatide" ähvarduskirju laekuma, nii meilitsi kui ka ümbrikuga. Loomulikult ignoreerisime seda kõike ja asi vaibus ära. Aga tüütu oli küll," vahendab Kalda otsest kogemust skämmeritega.

"Üritades sinu tähelepanu hajutada ja võites sinu usalduse, tõmmatakse sulle kott pähe. Skämmi tuntuim vorm on sõrmkübaramäng kuulikestega," kirjutab Kalda lisades, et suure tõenäosusega on pea iga ettevõte saanud sarnase sisuga kirja:

—————

Ladies and Gentlemen.

In order to have your company inserted in the registry of World Businesses
for 2011/2012 edition, please print, complete and submit the enclosed
form (PDF file) to the following address:

Europe Business Guide
P.O. BOX 2021
3500 GB, UTRECHT
THE NETHERLANDS

email: register@ebg2011.com
FAX: +31 (20) 524-8107

Updating is free of charge!

 

"Kui sa sellise jama saad, kustuta kõik sedasorti kirjad rahulikult, tegemist on levinud petuskeemiga, kus üritatakse inimeste usaldust kasutades raha välja petta," hoiatab Kalda.

Europe Business Guide näites jõuab formularini (pildil), kus on mikrokirjas väikselt, et nõustud maksma nonstop 990 eurot aastas selle "teenuse" eest ning seda tingimusteta 3 aastat järjest automaatse uuendamisega. Vastu ei saa tegelikult midagi - tegemist on tundmatu kataloogiga, mida keegi kunagi äri kontekstis ei kasuta. Sarnaseid scam'i-spämmereid on palju.

Kui sa juba täitsid formulari?

"Isegi, kui oled juba selle täidetud formulari neile saatnud, ignoreeri nende ähvardusi. Teadaolevalt ei ole sel teemal maailmas veel ühtegi kohtukeissi olnud ning kui tehtaks, jääksid nemad kaotajaks. Ja muidugi nad teavad seda," rõhutab Kalda.

Juriidiliselt oleks asi skämmerite poolt justkui korrektne – ise kirjutad formularile ju alla! Aga teadmatusest tuleneva pettuse tundemärgid on nii ilmsed, et ükski kohus õnge ei läheks, lisab Kalda.

Neid on veel ja veel

"Europe Business Guide" näite kohta saab pikemat artiklit lugeda SIIT.  Sarnaseid juhtumeid on palju, ka teistsuguste skeemidega.

"Üks näiteks räägib Aasia domeeniregistristja väidab, et peaksid kindlasti Hong-Kongi, Hiina ja teab mis lõpuga oma domeeni ka ära registreerima, muidu jääd ilma. Ignoreerige!" soovitab Kalda.

Ka Eestis on skämmi-pettureid nähtud, näiteks emateab.ee - juhtum, kus telefonikõne "jah-sõna" peale hakati arveid saatma.

Sellest juhtumist kirjutas eelmise aasta oktoobris ka Äripäev - artiklit saab lugeda SIIT. Samuti väljendas Äripäev oma suhtumist ebaausatesse äriskeemidesse ka juhtkirjas.

Räägi kolleegidega

"Nüüd palun veendu, et sinu firma töötajad oleksid selle infoga kursis," soovitab Kalda.

Raamatupidaja.ee ühineb selle soovitusega.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Vabaned rutiinsest paberitööst ja saad pühendada oma aja inimestele!

Me usume, et tarkvara peab kiirendama ja lihtsustama tööd ning vältima inimlikke vigu. Et seda saavutada palgaarvestuses, on mõistlik teha arvestus samas programmis, kus on selle aluseks olevad andmed – palk, koormus, puhkused, haiguslehed, lisatasud, töögraafikud jne.

Majandustarkvara RAPID

Tarkvaraga RAPID saate korraldada keskmise või väikese ettevõtte raamatupidamise ja majandusarvestuse - laoarvestus, palgaarvestus, teenindus, üüriarvestus, jm. RAPIDi tasuta versiooniga saab töö tehtud üksikettevõtja, alustav ettevõte või mittetulundusühing.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad