Kuidas kajastada ettevõtlustoetust?

Küsimus: Olen alustaja ettvõtja, kes loob uut firmat Töötukassa ettevõtlustoetuse abil. Küsimus on selline, et kuna toetus on antud minule kui eraisikule, aga soovin raha kanda ettevõtte kontole, siis millise märksõnaga peab see tehing raamatupidamises vormistatud olema? Kas võib olla toetuse nime all või selle pealt kasseerib riik tulumaksu?

Vastus: Kui füüsiline isik soovib saadud toetuse vm talle kuuluva rahalise vahendi anda äriühingule, tuleks määratleda, millise sisuga on see tehing, nt kas sissemaks äriühingu osa/aktsiakapitali, laen äriühingule või toetus äriühingule. Vastavalt määratlusele tuleb seda tehingut ka kajastada, sh selgitusena maksekorraldusel ja raamatupidamiskandes.Osa/aktsiakapitali suurendamisel tuleb teha sellekohane nõutav omanike otsus ja kandeavaldus äriregistrile.

Ühtki eelnevalt nimetatud tehingutest ei maksustata raha üleandmisel äriühingule. Küll on aga äriühingule antud raha tagasisaamise maksustamine sõltuv tehtud sissemakse määratlusest. 

* Osa/aktsiakapitali  võimalikul vähendamisel  tulevikus maksustatakse ainult sissemakset ületav osa.

* Laenu põhiosa  tagasimakset ei maksustata, kuid maksustamisel kuulub füüsilisele isikule makstav laenuintress. 

* Äriühingule antud toetust maksuvabalt nö tagasi võtta ei saa, kasumi hilisem jaotamine dividendina kuulub maksustamisele.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele BDO Eesti AS.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Merit Aktiva

Merit Aktiva on lihtne ja mugav pilvepõhine raamatupidamisprogramm, mis sobib nii proffidele kui algajatele. Uued kaasaegsed võimalused ja paljude tegevuste automatiseerimine hoiavad kokku aega ning teevad töö lihtsaks.

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Valdkonna tööpakkumised

PricewaterhouseCoopers otsib RAAMATUPIDAJAT

PricewaterhouseCoopers AS

04. veebruar 2019

Uudised

Tööriistad