FIE: kassa- või tekkepõhine raamatupidamine?

Küsimus: FIE sai KM kohuslaseks septembris sel aastal. Otsin regulatsiooni, mis ütleks, et FIE on nüüd kohustatud kasutama tekkepõhist raamatupidamist.Raamatupidamise seadus jätab mulje, et see on igaühe vaba valik, kuigi aastaid tagasi oli kindel nõue, et KM kohuslane (250 000 kr käibe täitumisel) on kohustatud kasutama tekkepõhist raamatupidamist.Kust leian täpse viite, samuti tähtaja, millal üle minna?

Vastus: Kui ettevõtja (sh FIE) maksustatav käive (v.a kauba import) ületab kalendriaasta algusest arvates 250 000 krooni, on ettevõtja kohustatud 3 tööpäeva jooksul alates nimetatud suuruses maksustatava käibe tekkimise päevast esitama Maksu- ja Tolliameti piirkondlikule struktuuriüksusele avalduse enda käibemaksukohustuslaseks registreerimiseks.

Registreerimise päevast alates peab ettevõtja lisama võõrandatava kauba või osutatava teenuse maksustatavale väärtusele käibemaksu, arvutama tasumisele kuuluva maksusumma ja esitama käibedeklaratsioone, säilitama dokumente, pidama arvestust ning esitama nõuetekohasid arveid vastavalt käibemaksuseadusele. Käibemaksuga maksustamise periood on kalendrikuu.

RPS § 5 lg 3 kohaselt peetakse raamatupidamisarvestust tekkepõhiselt, kuid sama seaduse § 43 sätestab FIE kohta erisused, mis lubavad FIE-l pidada kassapõhist arvestust. FIE on vaba otsustama, kas peab oma raamatupidamisarvestust tekke- või kassapõhiselt, kuid käibemaksukohustuslaseks registreerimisel tuleb tal oma valikust maksuhaldurit teavitada.

FIE käibemaksuga maksustamise erikord on sätestatud käibemaksuseaduse (KMS) § 44-s.

KMS § 44 lg 1 kohaselt võib FIE käsitada oma käibe, välja arvatud kauba ühendusesisese käibe tekkimise või teenuse saamise ajana päeva, kui talle kauba või teenuse eest kas osaliselt või täielikult laekus või tekkis omatarve so kassapõhiselt. Oma valikust (so kas kassa- või tekkepõhine arvestus) peab FIE kirjalikult teavitama maksuhaldurit enda registreerimisel maksukohustuslasena või valiku rakendamisele eelneval maksustamisperioodil või varem ja märkima kirjalikus teatises maksustamisperioodi, millest alates ta hakkab valikut rakendama.

Valikut rakendav FIE peab käibemaksukohustuslaseks registreerimise kohustuse piirmäära arvestust kassapõhiselt. Tehingule, millega nimetatud piirmäär ületatakse, tuleb lisada käibemaks kogu tehingu ulatuses.

KMS § 44 lg 5 kohaselt on FIE-l õigus valikust loobuda, teavitades sellest kirjalikult maksuhaldurit käibe toimumisele eelneval maksustamisperioodil või varem.

Äripäeva käsiraamatute foorumis vastas küsimusele BDO Eesti AS.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Paindlik NOOM pakub erilahendusi

Üks korralik majandustarkvara on kohaldatav Teie ettevõtte soovide ja vajadustega. Astro Balticsi loodud majandustarkvaraga NOOM saate kindlad olla, et tarkvara suudab kaasas käia kõikide erisoovidega, mis Teie ettevõtte arenedes võivad tekkida.

Valdkonna tööpakkumised

MAXIMA EESTI OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Fontes PMP OÜ

22. oktoober 2018

Uudised

Tööriistad