Kellele jätkub kliente järgmisel aastal?

Audiitorid kurdavad turu kokkukuivamise üle: auditeerimise määrad on tõusnud, ettevõtteid pankrotti läinud ja firmade vajadus audiitorteenuse järele vähenenud. Lisaks tekitab jätkuvalt pingeid audiitorite reatesteerimise nõue.

Eelmisel sügisel – audiitorfirmade TOPi ilmumise ajal – küttis audiitorite hulgas kirgi riigikogus lugemisel oleva uue audiitortegevuse seadusega uuenev kutse andmise praktika ning audiitoritena tegutsevate isikute reatesteerimise nõue.

“Hirm, mis üksikaudiitorite seas aasta tagasi valitseda võis, et suured audiitorühingud võtavad kliente üle, pole täitunud ega täitugi, sest suurte audiitorfirmade kulubaas on suurem ja seetõttu hinnad kõrgemad. Praegusel turul aga loeb paraku kõige enam siiski hind,” sõnab Rödl & Partner OÜ vandeaudiitor ja juhatuse liige Mart Nõmper.

Reatesteerimise nõudest on Nõmperi hinnangul turul ainult kasu.

“Ennast tuleb asjadega kursis hoida! Nii häid ja mahukaid koolitusi, nagu rahandusministeerium ja audiitorkogu meile pakuvad, veel mõni aasta tagasi ei korraldatud. Kes peale seda eksamit ära ei tee, peaks peeglisse vaatama – selles pole kedagi teist süüdistada,” ütleb ta.

Et muudatused väikeste ettevõtete hakkamasaamisvõimalust vähendaks, Nõmper ei usu. “Muidugi on suurtel know-how’d rohkem, kuid samas pole väikestel ettevõtetel sageli suurte audiitorühingute tipp-know-how’d vajagi, kuna nende äritegevus on lihtne.”

Näha konsolideerumist

Kuna üksikaudiitorid peavad üksi kõigega kursis olema ja infot on palju, siis tingituna sellest ja sõltumatuse nõuete täitmiseks on näha audiitorite konsolideerumist ja läbirääkimisi ühinemisteks. “See protsess jätkub kindlasti lähitulevikuski,” usub Nõmper.

Acta Audit OÜ omaniku Aime Liivi hinnangul määrab järgmine aasta, kes turule jääb ja kes mitte ning kui palju ja kellele kliente jätkub. “Väikestele firmadele ei saa hukutavaks mitte niivõrd reatesteerimise nõue kui turg ja see, et kliendi vajadused on muutunud,” märgib Liiv.

Nii on firmade vajadus audiitorite järele järjest väiksemaks jäänud, kuna auditeerimise määrad on tõusnud ja nii hulk ettevõtteid pankrotti läinud.

“Olen isegi jätkamise suhtes kahevahel,” lisab Liiv. “Tuleb plussid ja miinused kokku arvutada. Töö läheb riskantsemaks, kapitalism õitseb ja punkte, mida jälgida, on aina rohkem.”

Muutus toob hinnatõusu

Erinevust suurte ja väikeste audiitorite vahel näeb Liiv peamiselt teenuse hinnas. Liiv usub, et väiksemate tegijate kadumisel teenus kliendi jaoks kallineb. “Kindlasti hinnad tõusevad. Praegu on tänu väikestele firmadele pidanud ka suured hinda normaalsena hoidma,” sõnab ta.

Osale arutelus

  • Lemmi Kann, Urve Vilk

Toetajad:

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

Seotud lood

Jälgi Raamatupidajat sotsiaalmeedias

RSS
Palgakalkulaator
Maksuvabastus (kuu)
Maksuvabastus (aasta)

Toetajad:

Tarkvara

Lihtne äritarkvara juhile

BudgetMatador on juhi töölaud ettevõtte rahaasjade haldamiseks. Rakendus optimeerib juhi ning raamatupidaja vahelist koostööd ning annab juhile mõeldud ülevaate ettevõtte finantsolukorrast.

Dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem

Ellrex digidoc on ettevõtte dokumentide haldus- ja arhiveerimise süsteem mis on eraldatud raamatupidamise programmist.

Valdkonna tööpakkumised

TALOT otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Talot AS

30. september 2018

RICKMAN TRADE OÜ otsib PEARAAMATUPIDAJAT

Rickman Trade OÜ

23. september 2018

BALTIC CONNEXIONS OÜ otsib OSTUASSISTENT-RAAMATUPIDAJAT

Baltic Connexions OÜ

28. september 2018

Uudised

Tööriistad